Nazivi biljke
Familija: Polygonaceae
Narodni: Praskvinac
Latinski: Polygonum persicaria
Ljekarski: Nije u farmakopeji
Engleski: Ladys thumb
Njemački: Grosser Knotterich
Talijanski: Poligono perse
Francuski: La renouee persicaire
Nalazište:
Raste na vlažnim mjestima i svuda uz potoke i druge vode.
Opis:
To je okrugla, glatka stabljika što leži na zemlji, kopljastih listova na dugim peteljkama, pri dnu crvenim. Cvijet je zelenkastobijel ili crvenkastobijel.
Sadrži:
tanin, škrob, organske kiseline i antihemoragičiri vitamin K, zbog kojega se i primjenjuje za zaustavljanje krvarenja.
Bere se:
Cvate od srpnja do rujna, Lišće se sabire na početku kolovoza, a mladi vršci stabljike u proljeće i u ljeto.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Čaj od 30 g suhog lišća, kuhanog 10 min. u 1l bijelog vina, izvrsno je sredstvo protiv upala grla, prsa i probavnih organa, a osobito za zaustavljanje krvarenja iz pluća, želuca i crijeva (krvavi proljevi). Pije se 1 Šalica odmah, a ostatak svaki sat po 1 velika žlica. Odvar od 100 g suhog lišća, močenog 12 sati uli vode i kuhanog zatim u toj vodi 15 min., služi za grgljanje kod upala grla.
Protiv zloćudnih čireva, osobito u probavnom sistemu, treba 1 veliku žlicu suhog lišća popariti s 2 dl kipuće vode i nakon 15 min. procijediti. Pije se svakih pol sata po 1 velika žlica. Istim se odvarom mogu ispirati stare, zapuštene rane, koje nakon toga valja zaliti sokom od svježeg iscijeđenog lišća, jer on čisti i brzo zacjeljuje.
Uz to treba piti i neki čaj za čišćenje krvi ili mješavinu jednakih dijelova iscijeđenih sokova od svježeg praskvinca (Polygonum persicaria), maslačka (Taraxacum officinale) i sabljastog trpuca (Plantago lanceola-ta). Pomiješane jednake količine praskvinca, koprive smrdljive (Galeopsis ochroleuca) i preslice (Equisetum arvense) daju odličan čaj protiv krvarenja iz pluća i želuca, koji ujedno djeluje i protiv uloga i reume.
Po 6 g korijena iđirota (Acorus calamus), čička (Lappa maior) i koprive (Urtica dioica) moči se 16 sati u 1 vode, a po 4 g lišća praskvinca, koprive, kadulje (Salvia officinalis) i dugog trpuca moči se posebno u 4 l vode 12 sati. Zatim se korijenje kuha 15 min. i još dok kipi ulije u namočeno lišće. Sve zajedno kuha se još 5 min. s 2 velike žlice meda. Taj se čaj pije mjesto svježeg biljnog soka, i to 1—2 male šalice dnevno.
Otvorene rane mogu se obložiti zgnječenim svježim biljkama. Tako se bolovi ublažuju, a rane zacjeljuju.