Nazivi biljke
Familija: Scrophulariaceae
Narodni: Pustikara crvena
Latinski: Digitalis purpurea
Ljekarski: Digitalis folia
Engleski: Foxglowe
Njemački: Figengerh ut roter
Talijanski: Digitale
Francuski: La digitale
Nalazište:
Raste po planinskim šumama, suhim obroncima, na silikatnom zemljištu i krčevinarna, a mnogo se uzgaja i u vrtovima.
Opis:
To je dvogodišnja biljka uspravne stabljike s nasprotnim krupnim, tamnozelenim, dvostruko narovašenim lišćem, jajoliko dugoljastim, pustenastog naličja. Na vrhu tabljike nalaze se lijepi, zvonoliki, crveno ili grimizno pjegavi, vrlo otrovni cvjetići u obliku cvatova. Plod je pregrađena čahura, puna sitnog, mrko žućkastog sjemena koje vjetar nosi kad čahura pukne.
Sadrži:
Tanin, kafen, ferul, opasne triglikozide koji su otrovni za srce, pa digitalinsku, mravlju, octenu, propionsku, maslačnu, izovalerijansku kiselinu, mineralne soli, hidrolazu, oksidazu i peroksidazu, encime, kardiotonične heterozide i saponozide.
Bere se:
Cvate od lipnja do rujna. Sabire se lišće dvogodišnje biljke čim ona počne cvasti. Naglo se suši na toplome, jer se laganim sušenjern gubi ljekovitost. Treba paziti da temperatura ne prijeđe 35° C.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Prašak ili pilule od suhog lišća upotrebljavaju se protiv srčanih bolesti, upale mozgovne opne, a djeluje i na živce krvnih žila. Uz ostalo, pustikara sadrži i tri glikozida opasna za srce, pa se taj lijek smije uzimati samo pod nadzorom liječnika, jer je u velikoj dozi smrtonosan.
normandija