Nazivi biljke
Familija: Solanaceae
Narodni: Rajčica
Latinski: Solanum lycopersicum
Ljekarski: nije u farmakopeji
Engleski: Lowe apple
Njemački: Tomate
Talijanski: Pomodoro
Francuski: La tomate
Nalazište:
Uzgaja se u vrtovima i na plantažama
Opis:
To je jednogodišnja biljka; budući da je svatko poznaje, nije potreban njezin opis. Kao lijek dolazi u obzir zreo plod.
Sadrži:
Karotenoidne pigmente, likopen, glikoalkaloid tomatin idemisin, ksantofi1, oko 93% vode, 3,5% ugljikohidrata, 1% dušičnih spojeva, 0,35% masnih tvari, 0,8% mineralnih soli, vitamine A, C i P, amide, jabučnu, limunovu i vinsku kiselinu, oko 1% pektina; u nezreloj biljci ima solanina, a u sjemenu oko 26% masnog ulja. Budući da ne sadrži oksalnu kiselinu, rajčica nije otrovna, pa se može upotrebljavati i u slučaju bolesti zglobova. Svojim sokom alkalizira krv.
Bere se:
Potkraj kolovoza i na početku rujna.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Hipotenzivno i vazodilatatorno djelovanje rajčice omogućuju flavonski heterozidi: kvercitrozid, naringozid i rutozid. Tomatin je antibiotik, bakteriostatik i fungicid. Najviše ga ima u lišću. Kad se sadnice rajčice stave u zemljanim Ionima na prozore, u sobu ne dolaze muhe. Prijesan sok od rajčice daje krepkost, izdržljivost i otpornost prema bolestima. Preporuča se, osobito zimi, djeci, trudnicama, bolesnicima, ali i svim ostalima.
Nakon preboljene virusne gripe rajčica je izvanredno korisna, pogotovo ako su zahvaćene moždane ovojnice (meninges). Prijesna rajčica vrlo je zdrava kad je zrela i crvena. Jede se i kao juha, umak ili pirjana s lukom. Čisti crijeva i potiče ih na rad. Pomaže kod bolesti jetre, reume i gihta. Pornijeana sa šparogom čisti bubrege i mjehur. Nezrele su rajčice škodljive zbog sadržaja nekih kiselina. Kad se rajčica sa češnjakom i peršinom pirja na ulju, zalije vodom i na tihoj vatri ukuha na polovicu, procijedi, pa u toj juhi skuha riža, uspješno liječi visok krvni tlak.