Nazivi biljke
Familija: Rutaceae
Narodni: Rutica
Latinski: Ruta graveolens
Ljekarski: Folium rutae
Engleski: Gardenrue
Njemački: Gartendraute
Talijanski: Ruta
Francuski: L’ herbe de rue
Nalazište:
Samonikla raste u suhim predjelima po kamenitim brdinama, a uzgaja se i u vrtovima.
Opis:
Slična je grmu. Visoka je oko 40-50 cm, razgranata, s 2-3 put perastim, jajolikim listovima, dugim oko 10, a širokim oko 6 cm, jakog mirisa. Krupni, žutozeleni cvjetovi tvore grozdaste cvatove koji se razvijaju iz paštitaca gornjih dijelova stabljike. Rubovi latica resasto su nazubljeni.
Sadrži:
Jabučnu kiselinu, rutin, kumarin, tanin, eterično ulje, gorke tvari i smolu.
Bere se:
Cvate u lipnju i srpnju. Upotrebljava se cijela biljka ili samo lišće mirodijskog, gorkog okusa. Za vrijeme branja treba navući rukavice da se spriječi upala kože s osipom i mjehurima koji uzrokuju bol. Biljka je ljekovita ali i otrovna !
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Rutica jača krv i živce, a poboljšava i tek, ako se svježe lišće, narezano, doda salati. Ako se sitno izreže, može se posuti i po maslacu namazanom na kruh. Čaj od 2-3 rutice, poparene s 2,5dl kipuće vode, sprečava navalu krvi u glavu, omaglicu, bronhijalnu astmu, naglo lupanje srca, išijas, katar ždrijela i upale grla; ako se porniješa s jednakom količinom kadulje (Salvia officinalis), umiruje grčeve i kolike. Ako se taj čaj pije naizmjenično sa čajem jednakih dijelova odoljena (Valeriana officinalis) i matičnjaka (Melissa officinalis), sprečava grčevite napadaje, histeriju i depresiju. U tu svrhu piju se u toku dana, u gutljajima, 2 male šalice čaja. Od suhog lišća rutice priređuje se i tinktura: u slučaju spomenutih bolesti uzima se dvaput dnevno po 5-8 kapi, na šećeru ili vodi.
Priprema se tako da se šaka suhe rutice moči u ¾ I alkohola 21dan, nakon toga otfiltrira i spremi u boce sa staklenim čepom, na hladnom i tamnom mjestu. Isto se tako priprema i rutičino ulje, samo se mjesto alkohola upotrijebi jestivo ulje. Uzima se 2-5 kapljica dnevno, na šećeru. Može se pripremiti i za mazanje protiv bolova u hrptenjači. Čaj služi još i za ispiranje usta i grgljanje, za klistir i kao sredstvo protiv glista. Ako se njime 3-4 puta dnevno ispiru oči, poboljšava se vid. Uz ostalo, čaj od rutice uklanja i nesanicu. Uvarak od 50-60 g lišća na 1 I vode služi za obloge protiv trganja i grčeva u nogama i rukama.
Kuha li se rutičino lišće u vinu, ili pola vode a pola vina, pije se mlačno, 1-2 male šalice dnevno, u gutljajima u toku dana, radi liječenja od prehlade. Budući da rutica izaziva priljev krvi u donji dio trbuha, ne smije se uzimati pred menstruaciju ni za vrijeme trudnoće. Mnoge su žene platile glavom kad su ruticom htjele izazvati pobačaj! U malim količinama rutica je korisna, jer pomaže normaliziranje rnenstruacije. Ako je zgnječenu stavimo na kožu, izazvat će osip i plikove. Kad se pije u većoj količini ili jačoj koncentraciji, nadražuje i izaziva upalu želuca i probavnih organa. Srčane neuroze u mlađih ljudi uklanja čaj od mješavine jednakih dijelova rutice i kumina (Carum carvi), ili rutice i matičnjaka, ili rutice i timijana (Thymus serpyllmu). Iste takve mješavine istjeruju i plinove od nadutosti koju izazivaju probavni poremećaji. I na kraju, da se ne zaboravi: pripravci rutice smiju se uzimati samo nakon savjetovanja s liječnikom i pod njegovom kontrolom.