Nazivi biljke
Familija: Labiatae
Narodni: Ružmarin
Latinski: Rosmarinus officinalis
Ljekarski: Rosmarini flores, folia, oleum
Engleski: Rosemary
Njemački: Rosmarin echter
Talijanski: Rosemarino
Francuski: Le romarin
Nalazište:
Uzgaja se u vrtovima, a raste i divlji u suhim, kamenitim predjelima Dalmacije, Primorja i jadranskih otoka.
Opis:
To je zimzeleni, oko 1 m visoki grm, usko lancetastih, kožnatih, tamnozelenih listova, odozgo malo hrapavih, odozdo bjelkasto pustenih. Cvijet je bljedornodar, dvousnat.
Sadrži:
Kalcij, eterično ulje u kojemu ima pinena, karnfona, cineola, kamfora, borneola i izobornylacetata, zatim tanina, orke tvari, posebno kamforasto ulje koje krijepi i jača, arbutina, kverciton, glikozid, limunsku kiselinu, erikolin, pektin i smolu.
Bere se:
Cvate od ožujka do svibnja. Sabire se za vrijeme cvatnje. Upotrebljavaju se lišće i cvijet. Suše se u hladu, na propuhu. Mirisno eterično ulje jako hlapi, pa suhu biljku treba čuvati zatvorenu.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Za kupke, koje osvježuju i liječe od kožnih osipa i čireva, treba dobre 4 šake ružmarinova lišća kuhati u 5 I vode 3-5 min., zatim procijediti i uliti u kadu kao dodatak vodi za kupanje. Koža od toga postaje zdrava i lijepa. Čaj od 3-4 g lišća, poparenog s 2,5 dl ključale vode, vraća tek, liječi od probavnih smetnji, nadutosti trbuha i srčanih smetnji u vezi s tim, nervoze želuca i crijeva, tvrde stolice. Pije se polovica natašte, a polovica navečer, prije spavanja. Protiv nakupljanja sluzi u želucu dodaju se ružmariu jednaki dijelovi čestoslavice (Veronica officinalis) i kantario na (Erythraea centaurium).
Stvaranje želučanih sokva, čaj od 30 gružmarina koji se moči u 1 I vode 5-6 sali, a zatim procijedi. Pije se dvaput dnevno, prije jela. Ružmarin je dobar lijek protiv slabokrvnosti, navale krvi u glavu, omaglice, slabosti cijelog tijela u neurasteničnim stanjima i klonulosti poslije tifusne groznice, gripe, fizičkih i ntelektualnih napora i različitih katara. Za te svrhe se priprema tako da se 5 gružmarina kuha 2 min. 1 dl vode i procijedi. Pije se ujutro i navečer po 1 šalica. Dodaju li se tom čaju još i 2 listića pelina ( Artemisia abshintium) , pomaže i protiv katara crijeva. Ako se 2 velike žlice ružmarina kuhaju 5-10 min. u 7,5 dl vode i 2,5 dl bijelog vina, piju se po 1-2 šalice dnevno protiv upale bubrega.
Dobro je 2 velike žlice ružmarinova lišća i cvijeta močiti 6 dana u Ll bijelog vina, ili 60 postotnog alkohola, a zatim procijediti. Pije se dnevno po 1 rakijska čašica natašte. Umiruje srce, pospješuje mokrenje i potiče optok krvi, pa koristi protiv vodene bolesti, reume, gihta i upale zglobova. Od istih bolesti liječe i kapljice ružrnarina, koje se dobiju tako da se razrezane grančice ružmarina preliju alkoholom ili maslinovim uljem. Takve se kapljice drže godinama. Uzima se dvaput dnevno po 6-10 kapi na šećeru, ako su uljnate, a 20-25 kapi na vodi, ako su alkoholne. Za oči je korisno ako nekoliko kapi ružmarinova ulja utrljamo na dlanove, koje tada držimo neko vrijeme na očima.
Dobro je pri tom istim uljem namazati i slijepoočnice, Eteričnim uljem ružmarina (Rosmarini aetheroleum), koje se dobiva destilacijom svježeg lišća i vrhova grančica pomoću vodene pare, služimo se kao i običnim ružmarinovim uljem, ali uglavnom protiv neuralgičnih i reumatičnih bolesti. To je ulje bezbojno, ili blijedo žuto-zeleno,aromatičnog, kamforu slična mirisa i ljuta, gorkog okusa. Ružmarinov alkohol služi za masažu (2-3 puta dnevno), u slučaju bolova u leđima i bokovima, ili nervoznih bolova u otečenim nogama.
Protiv reumatizrna, bolova u zglobovima uzetosti iščašenja upotrebljava se i ružmarinova mast koja se pravi od jednakih dijelova ružmarina, mažurana (Origanum majorana), rutice (Ruta graveolens) ikadulje (Salvia officinalis), kojima se doda malo vo k i ma ti od muškata. Od kombinacija ružmarina s drugim ljekovitim biljkama preporuča se protiv bijelog cvijeta u žena, čaj za ispiranje, koji se priprema ovako: 5 velikih žlica mješavine od po 20 g ružmarina, kamilice, kadulje, stolisnika (Achillea millefolia) i bijele koprive ( Lamium album), popari se sa 1 l ključale vode, poklopi i nakon 3 sata procijedi. Ispire se mlakim čajem.
Istodobno treba piti ovaj čaj: 2 velike žlice mješavine od po 25g ružmarina, kadulje, stolisnika i bijele koprive, popare se 4 dl ključale vode, zatim to odstoji 2 sata pa se procijedi. Pije se pola ujutro, a pola navečer. Ako izostane menstruacija, dobro je 1 veliku žlicu mješavine od po 20 g ružmarina, kamilice, rutice, matičnjaka (Melissa officinalis) i omana (Inula helenium) popariti s 2 dl ključale vode, poklopiti i nakon 2 sata procijediti. Popije se navečer, prije spavanja.