Nazivi biljke
Familija: Caryophyllaceae
Narodni: Sapunika
Latinski: Saponaria officinalis
Ljekarski: Saponariae herba, radix
Engleski: Scapwort root
Njemački: Seilenkraut echtes
Talijanski: Saponaria
Francuski: La sapouaire
Nalazište:
Raste na obalama rijeka, uz potoke, na vlažnom,pjeskovitom tlu oranica i buništa.
Opis:
To je trajna, 40-70 cm visoka uspravna stabljika, sjajasto dugoljastim, šiljastim listovima, koji imaju 3-5 rebara. Listovi stoje nasuprotno. Veliki su cvjetovi lijepe bijelo-ružičaste boje i tvore grozdaste cvatove slične metlici.Plod je tobolac s crnim sjemenkama. Korijen je puzeći podanak. Biljka ima sladunjav okus, nagorak i ponešto ljut.
Sadrži:
Glukozidni saponin saporubozid i saporubozidnu kiselinu, koji su otrovni te uzrokuju hemolizu eritrocita. Ribe od nje ugibaju. Kad se miješa s vodom, pjeni se. Osim toga biljka sadrži i nešto smole i gume.
Bere se:
Lišće se bere kad je biljka stara godinu dana, u srpnju i na početku kolovoza, u vrijeme njenog punog razvoja, neposredno pred cvatnju. Cvate cijelo ljeto. Korijen se bere u rujnu i listopadu prve godine, ili u ožujku i travnju druge godine.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje: Čaj od lišća potiče protok žuči pa koristi u slučaju otečene jetre i žutice, a djeluje i na gušteraču, prema tome pomaže i protiv šećerne bolesti. Pospješuje stolicu. Čisti krv, pa se primjenjuje protiv kožnih bolesti, ekcema i škrofuloze, a kako potiče izlučivanja mokraćne kiseline, koristi i protiv uloga i reumatizrna. Sprječava stvaranje kamenaca i ovapnjenja žila.
Olakšava iskašljavanje guste sluzi iz bronhija. Pomaže i protiv katara želuca i crijeva. U tim slučajevima piju se 1-2 šalice čaja dnevno , ujutro i navečer. U domaćinstvu se korijen sapunike upotrebljava za pranje rublja, osobito vune, jer se voda u kojoj se korijen moči, jako pjeni. Ta se voda nikako ne smije piti jer je otrovne i uzrokuje drhtanje udova, širenje zjenica, sušenje usta, uzetost jezika i već spomenutu hemolizu eritrocita.
Ako se 20-30 g lišća popari s 1 l ključale vode, odmah procijedi i pije (najviše 2 šalice dnevno!), to čisti krv. Misli se da čaj od sapunike emulgira masti u organizmu i tako ga čisti, potičući izmjenu tvari. Zato se primjenjuje i protiv kroničnih kožnih bolesti s krastama koje se ljušte. Stari Arapi liječili su sapunikom gubu. Danas se ta biljka, ponegdje upotrebljava kao ekspektorans, umjesto američke Senege, pa je, kao ekstraktum saponariae, našla primjenu i u sastavu sirupa protiv kašlja, Thymotussana.