Herbarium – Šljiva bistrica

-

Familija: Rosaccac
Narodni: Šljiva bistrica
Latinski: Prunus Domestica
Ljekarski: Nije u farmakopeji
Engleski: Common plum
Njemački: Zwetsche
Talijanski: Prugno
Francuski: La prune bleue

Nalazište:

domaći vrtovi. Porijeklo iz Perzije, Kavkaza i Armenije.

- Google oglasi -

Opis:

To je voćka 3—10 m visokog stabla, iz čijih trnovitih grana izbijaju ovalni, na rubu nazubljeni, ponekad naborani, ponekad na naličju mekodlakavi listovi i po dva bijela cvijeta na kratkim peteljkama prošlogodišnjih izdanaka. Plodovi su duguljasti, modre do modroljubičastocrvenkaste boje. Usred ploda uzdužno je položena po jedna velika, spljoštena, obostrano zašiljena hrapava koštica sa sjemenkom u nutrini. Plod je sladak, ukusan i sočan.

Sadrži:

u plodovima ima ugljikohidrata, bjelančevina, masti, škraba, pektina, 44% šećera, mnogo mineralnih tvari i niz voćnih kiselina, od kojih 2% samo jabučne, zatim vitamina C i B, a u sjemenu oko 45% masnog ulja, nešto benzoeve kiseline i amigdalozida

- Google oglasi -

Bere se:

Cvate od travnja do svibnja. Plod dozrijeva od rujna o istopada. Lišće se bere od svibnja do kolovoza, smoto curi iz kore stabla, od svibnja do srpnja, a zreli plodovi u jesen.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Šljive nije dobro šećeriti, a za lijek su najbolje vrste s najmanje šećera. Ako se šljive uzimaju kao lijek, jedu se uvijek natašte, odnosno prije obroka, nikada poslije jela, npr. kao kompot, a pogotovo ne zašećeren. Što su šljive slade, ili ako se zašećere, djelovanje im je slabije ili nikakvo. U svrhu liječenja iz njih treba odstraniti šećer i kiseline. To se postiže tako da se 10—20 šljiva za jedan obrok s jedne strane uzdužno zareže nožem, prelije s dosta hladne vode, Ostavi U njoj kisnuti u toku noći, a ujutro se ta voda baci i na šljive nalije vruća, nipošto hladna voda, i stavi kuhati 3 sata, s tim da se voda svaki sat mijenja. Tako pripremljene šljive jedu se vruće.

Dobro je šljive u nekoj posudi kuhati uz neprestano miješanje drvenom žlicom tako dugo dok se meso ne počne odvajati od koštica, tvoreći mekanu kašu. Ne sa šećerom! U slučajevima umorne i bolesne jetre, koja ne može više odstranjivati otrove iz crijeva, takva kaša čisti krv i tjelesne sokove, olakšava i teža stanja, otklanja gađenje prema jelima, potiče apetit, idealno regulira probavu i omekšava stolicu pa se crijeva lakše ispražnjuju, a odstranjuje neugodan vonj.

Kao dijeta šljive se preporučuju kod bolesti bubrega, gihta i reume. Protiv tvrde stolice dobro je 5—10 suhih šljiva narezati po dužini s jedne strane, namočene u vodi ostaviti cijelu noe a uju.ro vodu toci,i i Šljive natašte pojesti. U slučaju jako tvrde stolice dobro je ujutro natašte uzeti žlice gustog pekmeza od šljiva izmiješanog s prahom krkavine (Rhamnus frangula) ili od podanka slatke paprati (Polypodium vulgare) – koliko stane na vršak noža.

U tu svrhu može se i 70 g korijena stlatke paprati s istom količinom korijena sladića (Glycyrrlnza glabra) kuhati tako dugo dok se ne pokuha na 2 l, procijediti i u tome kuhati i 2 kg šljiva i 1 kg šećera da se dobije tekuća kaša. Te kaše uzima se 2—3 puta dnevno po 1 velika žlica. Juha od šljiva ubrzava oporavak i poslije najtežih bolesti. Veoma je zdravo jesti sirove šljive (sa drva), ali ne previše, jer su sirove teže probavljive pa od veće količine nastaje prijevremeno bakterijalno vrenje uz stvaranje plinova i škodljivih kiselina, što izaziva grčeve želuca i crijeva s jakim proljevom.

Komljenjem šljiva do potpunog vrenja, kuhanjem i destilacijom dobije se rakija šljivovica. Ona u maloj količini potiče probavu, grije periferiju, jer proširuje krvne žilice (kapilare). U nuždi se njome čiste, peru i dezinficiraju rane. Šalica vrućega biljnog čaja s 1—2 žličice šljivovice zaštićuje od gripe, prehlade, hunjavice, upale grla i glavobolje koja je posljedica slabe cirkulacije krvi.

Od šljiva se može praviti i vino, kao i od ostalog voća. Šljive i svježe i osušene, kao juha, pekmez i kompot, vino i rakija, osim spomenutog liječe i hemoroide, otečenu jetru, melankoliju, nesanicu, pomažu odstranjenje kamenaca, izliječen je nekih osipa i rana. U primjeni šljiva radi liječenja valja ustrajati sve do izliječenja.

Svježe otrgani listovi šljive kuhani u vinu služe za grgljanje kod angine i upale grla. Drži li se to dulje u ustima, jača zubno meso (gingivu), a kao oblog liječi stare, teško zacjeljive rane i suši kraste. Smola što curi iz šljivinog stabla, rastopljena u vinu, pije se protiv kamenaca. Kuha li se smola s lišćem u octu, liječi kraste koje tim uvarkom treba oblagati još neko vrijeme nakon što nestanu. Od 100 kg sirovih dobije se 5 kg suhih šljiva.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Hrana koja najbolje štiti od zimskih boljki

Jedete li sezonsku hranu osigurat ćete svom organizmu najbolju...

Kako napraviti domaći ljekoviti sirup od koprive

Kopriva је ljekovita biljka koja pomaže kod mnogih bolesti...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas