Herbarium – Smokva

-

smokva smokva1

Nazivi biljke

Familija: Moraceae
Narodni: Smokva
Latinski: Ficus carica
Ljekarski: nije u farmakopeji
Engleski: Fig tree
Njemački: Feige echte
Talijanski: Fico
Francuski: La figue

Nalazište:

Uzgaja se u svim priobalnim područjima sredozemlja i jadranskog Primorja, Dalmacije, Hercegovine, Crne Gore i Makedonije. Raste i sa zemljom u najsiromašnijem kamenjaru.

- Google oglasi -

Opis:

To je drvu sličan gusto granati grm, oko 2 m visok, mekanog, spužvastog, iznutra bijelog stabla, koje se upotrebljava za poliranje metala. Okrugle, meko dlakave lisne peteljke nose velike, kožnate, srcolike, odozdo mekano dlakave listove, duboko urezane u 4-5 režanja, tupo nazubljenih. Jednodomni, mali cvjetovi zatvoreni su u mesnati, zajednički cvat, sličan kruški, u kome ima i prašničkih i tučkovih cvjetova. Taj cvat kasnije izraste u sočnu, mekanu smokvu, u čijem su mesu bezbrojna zrnca (plodovi nepucavci). Iz otrgnutog ploda izlazi bijeli, mliječni sok na peteljci. Plodnica je bijela i crnkasta.

Sadrži:

Uz ostale hranjive i ljekovite tvari, koje se nalaze u svakom voću, smokva sadrži oko 70% ugljikohidrata, oko 5% pek tina, organskih kiselina, oko 50% invertnog šećera, nešto masti i bjelančevina, smole odnosno voska i uobičajenih minerala. Zbog hranjivosti i ljekovitosti važna je za prehranu siromašnijih krajeva, za liječenje i za trgovinu, jer se suha smatra poslasticom.

Bere se:

Propupa potkraj proljeća, a dozrijeva potkraj ljeta. Jede se prijesna i osušena. Smokve s bijelim slojem, u kojemu se nalaze gljivice, što uzrokuju glavobolju i bolove u želucu, treba prije jela temeljito oprati u vrućoj vodi, isprati i posušiti, pa tek tada jesti. Taj bijeli sloj nije kristalizirani šećer, ni brašno, kako se obično u trgovini kaže.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Smokva je prirodno sredstvo za čišćenje (purgans) i odstranjenje sluzi (ekspektorans), jača želudac, sastavni je dio prsnih čajeva, a pržena služi kao kava, ugodna mirisa i okusa.

- Google oglasi -

Za čišćenje odnosno reguliranje probave uzimaju se dobro oprane suhe smokve i suhe šljive, močene u mlakoj vodi 24 sata, da bi se sutradan ujutro, umjesto zajutarka, pojele zajedno s vodom u kojoj su močene. U težim slučajevima to se čini nekoliko dana uzastopce. Ponekad se, prigodom močenja, dodaju i 2-3 lista sene (Folia senae). Suhe smokve moraju biti mekane, ljepljive i prozirne. Prednost imaju grčke smokve. Njih Grci stavljaju kao oblog na mjesto ujeda škorpiona i bijesnog psa, a smekšane u vrućem mlijeku ili vodi ublažuju otekline zubi. Kao oblog stavljaju se i na otekline po tijelu, čak i u slučaju raka. Suha smokva kuhana kao čaj pomaže kod moždane kapi, a također i kod upale grla i pluća.

Kao prsni čaj često se uzima i mješavina od jednakih dijelova smokve, ječmene kaše i grožđica, što se također pije na šalice po želji i potrebi. Protiv dugotrajnih prsnih bolesti i promuklosti s kašljem uzmu se 3 velike, lijepe smokve, 1,5 g nastruganog jelenjeg roga, 3 datuIje, 1,5 g slatkog korijena (Glycirrhiza glabra), puna šaka čisto oprane i posušene ječmene kaše, koja se grubo sarnelje ili stuče, te prokuha u zemljanom loncu, poklopljenom zemljanim poklopcem ili porculanskim tanjurićem, s 2 I vode na polovicu; nakon toga se ohladi, pa se pije u toku dana po želji. Inače se u slučaju promuklosti treba utopljavati, i spomenute napitke marljivo piti. Dobro je u međuvremenu uzimati žutanjak dobro umućen sa žutim (kandis) šećerom, te poticati znojenje omatanjem vrata ovčjom vunom.

Vrlo je dobar napitak protiv kašlja, koji će proći za 2-3 dana ma kako bio jak, ako se 1 šaka samljevenih suhih smokava, 1 šaka samljevenih rogača (Ceraionia siliqua), koji također raste u našem primorju, te 1 šaka stučenog žutog (kandis) šećera i malo kore od cimeta stavi kuhati u zemljanom loncu s 1,5 I crnog vina, pazeći da ne zagori, dakle uz češće miješanje, a kad se ohladi, procijedi se i pije 3 puta po 1 čaša na dan.

Smokvin mliječni sok potiče probavu i tjera crijevne gliste, a bradavice njime mazane nestaju. Samljevena smokva skuhana u vinskom oetu kao kaša liječi, osim kašlja, i vodenu bolest, uklanja boli u sjemenoudu muškarca, te pomaže izbacivanje mokraćnih kamenaca I pijeska.

Protiv raka zgnječene se smokve pomiješaju sa zakiseljenim kvascem i zgnječenim češnjakom u melem kojim se oblažu najopasniji i najzloćudniji tumori. Svakog jutra treba pripremiti svježi melem. Tumori tada brzo prolaze. Otekline od vodene bolesti nestaju ako se samljevene smokve, brašno ječmene kaše i pelin (Artemisia absynthium) skuhaju s malo vode u gustu kašu i njome oblože te otekline. Tvrde otekline omekšaju i raziđu se kad se time mažu.
Kuha li se zgnječena smokva s miloduhom (Hyssopus officinalis), i ta voda pije, plućne bolesti prolaze, a bolesnici ojačaju.

Herbarium - Narodnilijek.com

- Google oglasi -

3 KOMENTARI

  1. Smokva je jedna od zdravijih voćki,najvažnije za naše zdravlje je to što je nije potrabno špricati nikakvim pesticidima i drugim otrovima .Imam jedno stablo u dvorištu i gledam da je maksimlno koristimo i dok su svježe a,pošto dosta ploda da pravim slatko za zimu,nije potrebno šećer dodavati,nisam uspjela jedino da ih osušim u potrazi sam za recepturom.

  2. svasta ja imam smokvu a ne vodim racuna kad je jedem kad god prodjem ja po koju uberem i pojedem a da li su obilne kise to pojma nemam , nekad kad me ne mrzi perem ih a nekad ne i ne polovim ih vec onako celu strpam u usta samo peteljku bacim i nikad mi nista nije bilo

  3. KAKO DA VJERUJEM U TO KAD SMOKVU NE VALJA JESTI IZA OBILNIH KISA—-PRVO NIJE UKUSNA, A DRUGO MOZE SE DOBIT PROLJEV, TRECE PETELJKA SE SKINE, PRIPOLOVI SMOKVA UZDUZ, STRANICA JEDNA SE PROTRLJA SA DRUGOM I JEDE JEDNA PA DRUGA. nE JEDU SE NEZRELE SMOKVE ILI KAKO MI ZOVEMO ZADULE—-OD TIH BOLI STOMAK I NIKAD IZA ZELENE SMOKVE ODMA NE PIJ VODU—MOZES DOBIT PROLJEV—-INACE SU DOBRE, ZDRAVE I UKUSNE—-I SA MLIJEKOM OD SMOKVE SE SKIDAJU GRADAVICE, INACE PRI BERBI AKO TO ISTO MLIJEKO PADNE NA KOZU—IZAZIVA SVRAB—-NIKAD, NIKAD NE PERI SMOKVU, MOZES OGULIT AKO HOCES ALI NE PRAT—POGOTOVU U VRUCOJ VODI—-SVASTA NAROD PISE

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Čokolada topi kilograme? Masaža uklanja ožiljke? Ovi podaci će vas iznenaditi

Odrasli koji jedu čokoladu pet puta nedeljno mršaviji su...

6 izvrsni zdravstvenih prednosti lanenog sjemena za koje niste znali

Laneno sjeme jedno je od najstarijih usjeva na svijetu,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas