Nazivi biljke
Familija: Compositae
Narodni: Stolisnik
Latinski: Achillea millefolium
Ljekarski: Millefolii herba, folia, flores
Engleski: Milfoil
Njemački: Schafgarbe
Talijanski: Millefoglio
Francuski: L’achillee mille-feuille
Nalazište:
Raste po rubovima oranica, sunčanim obroncima i pašnjacima.
Opis:
To je oko 70 cm visoka, razgranata, svjetlozelena ili crvenosmeđa stabljika. Dlakavi su listovi izmjenično poredani, 2-4 puta perasto razdijeljeni u mnogobrojne fine listiće. Cvjetovi tvore ravni paštitac crvenih ili bijelih glavica na vrhu stabljike.Ugodno miriše.
Sadrži:
Željezo, kalij, natrij, fosfor, sumpor, tanin, akonitinsku kiselinu, eterično Ulje, achilein, cianogenetski glikozid, cineol, pinen, kariofilen, tujon, borneol, smolu, soli, mravlju i valerijanovu kiselinu.
Bere se:
Cvate od lipnja do listopada, a sabire se u lipnju i srpnju. Upotrebljavaju se cvjetovi i gornji dio stabljike kad su u punom razvoju.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Od mladog, mekanog lišća priprema se izvrsna juha i varivo, a sitno isjeckani listovi mogu se posipati po maslacu namazanom na kruhu, ili po svježe kuhanim krumpirima (proljetna kura). Čaj od svježeg lišća i cvjetova jača želudac, umiruje nervozu i grčeve želuca, crijeva, žučnog mjehura i slezene, aliječi i od malarije. Pije se po 1 šalica dnevno, u gutljajima u toku dana. Odlično djeluje protiv krvarenja iz hemoroida i bacanja krvi. U slučaju otečene jetre, zastoja njezine funkcije i raka, treba dnevno piti 1-2 šalice čaja od stolisnika pomiješanog s jednakim dijelovima kantariona (Hypericum perforatum), crnog trna (Prunus spinoza) i praha od aloja koliko stane na vršak noža.
Protiv nesanice i opće slabosti u razdoblju poslije preboljene teške bolesti treba piti navečer po 1 šalicu čaja od 5 g stolisnika poparenog s 2,5 dl ključale vode. Protiv bolova u leđima piju .se na dan 1-2 šalice toga čaja, koji uklanja zastoj krvi u leđima. On potiče otpor krvi, ublažuje reumatizam, lupanje srca i prenagli puls. Kod prehlade zagrijava.
Čaj od 10 g stolisnika, pomiješanog s 3 g pelina (Arternisia absinthium) ili sa 6 g kantariona i 1 velikom žlicom meda, poparen s 2,5 dl ključale vode, procijeđen nakon 10 minuta, liječi od svih plućnih bolesti, porebrice, ospica, škr1eta, mokrenja u krevet i čisti od glista. Pije se triput dnevno po 1 šalica prije jela.
Ako se čajem od stolisnika duže vrijeme pere tijelo, koža se čisti od prištića, čireva i krastica. Sok od svježeg lišća i cvijeća uzima se kao proljetna kura: piju se dnevno 1-2 žlice, uz dodatak meda. To čisti krv, jača probavne organe, liječi od ovapnjenja žila, osobito u slučaju angine pectoris. Svježe zdrobljena biljka stavlja se na prsa u povratnoj groznici, a djelotvorni su i oblozi koji se stavljaju na rane i čireve.
Protiv svih spomenutih bolesti koristan je i čaj od 10 g osušenog cvijeta, poparenog s 2,5 dl ključale vode, uz dodatak 1 velike žlice meda, i procijeđenog nakon 10 minuta. Pije se triput dnevno po 1 šalica. U prah stučeno i prosijano suho lišće i cvijeće uzima se triput dnevno koliko stane na vrh noža radi jačanja i čišćenja krvi i želuca. Sto1isnikov čaj djeluje iznutra protiv glista, a izvana zacjeljuje rane.
Kod dugotrajnog iskašljavanja poslije upale pluća treba brzo, 1-2 min., prokuhati 10-15 g vršika stolisnika s cvjetovima u 1 I vode. Pije se toplo, triput dnevno po 1 šalica, prije jela. Dobro djeluje mješavina od po 25 g tetrljana (Marubium vulgare), kičice (Erythraea centaurium), timijana (Thymus serpyllum) i izopa (Hysoppus officinalis): 1 velika žlica te mješavine popari se s 2,5 dl ključale vode i nakon 10 min. procijedi. Pije se toplo, ujutro i navečer po 1 šalicu.
Ako u 1 I vina močimo 20-30 g stolisnika 10 dana, pa pijemo dnevno po 2-3 čašice, zacijeljuje sve unutarnje rane, ma gdje one bile, a organizam se čisti od usirene i ustaj ale krvi. Za jačanje i poboljšanje teka treba piti triput dnevno po 1 kavsku žličicu tinkture od 10 dijelova stolisnika i 90 dijelova rakije prepečenice. Za istu svrhu dobro je 2 velike žlice stolisnika popariti s 2 dl ključale vode, ostaviti poklopljeno da se ohladi i procijediti. Pije se po 1 šalica prije jela.
Protiv bronhijalne astme treba 3 velike žlice mješavine od po 20 g stolisnika, podbjela (Tussilago farfara), izopa, matičnjaka (Melissa officinalis) i cvijeta crnog sljeza (Malva silvestris) popariti s ½ I ključale vode, poklopiti i nakon 2 sata ocijediti. Pije se triput dnevno po 1 šalica, prije jela. ž
Protiv kamenaca u bubrezima treba 3 velike žlice mješavine od po 20 g lista stolisnika, breze (Betula alba), medvjeđeg grožđa (Uva ursi), kukuruzne svile (Zea maydis) i peteljki višanja (Prunus cerassus) popariti s ½ I ključale vode, poklopiti i ostaviti da to stoji preko noći, a sutradan odliti. Pije se umjesto vode.
Nadimanje od plinova zbog loše probave odstranjuje čaj koji se priprema tako da se 1 velika žlica mješavine od po 25 g cvijeta i lista stolisnika, kantariona, rke djeteline (Menyanthes trifoliata), lincure (Gentiana lut ) metvice paprene (Mentha piperita) i komorača (Fructu f niculi) popari s 1 dl ključale vode, poklopljeno ostavi dok ne bude mlačno pa se procijedi. Pije se triput dnevno, pola ata prije jela. Jednako se priprema i pije čaj od po 20 g lista i cvijeta stolisnika, dupčaca (Teucrium chamaedrys), trave ive (Teucrium montanum), timijana i kamilice (Flores chamomillae), protiv kroničnog katara želuca.
Od kroničnog zatvora stolice liječi mješavina od po 20 g cvijeta stolisnika, kore krušine (Rhamnus frangula), ploda sene (Cassia), kamilice i rizoma zubače (Cynodon dactylon). Priprema se kao i prethodni, a pije navečer.
Protiv kamena u žučnom mjehuru djelotvorna je mješavina od po 25 g lista i cvijeta stolisnika, rosopasa (Chelidonium majus), smilja (Helichrysum arenarium), aniša (Fructus anisi), metvice paprene i ploda sene: 1 velika žlica te mješavine popari se s 2 dl ključale vode, poklopi i nakon 2-3 sata procijedi. Pije se triput dnevno poslije jela.ž
Protiv bijelog cvijeta u žena upotrebljava se čaj koji se priprema tako da se 4 velike žlice mješavine od po 40 g lista i cvijeta stolisnika i kamilice i po 10 g kadulje (Salvia officinalis) i lišća koprive (Urtica dioica) popare s 1 Iključale vode, pa pošto odstoji 10 min., procijedi se kroz čistu bijelu krpu. Kad se ohladi na temperaturu tijela, tim se čajem ispire žensko spolovilo. Istodobno se pije i čaj koji se priprema tako da se 3 velike žlice mješavine od po 25 g cvijeta i lista stolisnika, trave ive, dupčaca, kamilice, kadulje, divljeg mažurana (Origanum vulgare) i bijele koprive (Lamium album) popare s ½ I ključale vode, pa pošto to poklopljeno odstoji cijelu noć, procijedi se i pije umjesto vode u toku dana.
ovo mi je dopunilo moje skromno znanje i iskustvo o ljekovitosti stolisnika i sad ču ga sa više pažnje svake godine brati
Fantastican je i samo kao caj.
Super 🙂
u narodu poznat kao sporis i hajducka trava
Pretpostavljam da cu te u lipnju i srpnju moci naci na oranicama u berbi 🙂
Ova biljka ne da umrijeti 🙂 Bes sale, jedna od najmocnijih i ima je svuda oko nas