Nazivi biljke
Familija: Labiatae
Narodni: Tetrljan
Latinski: Marrubium vulgare
Ljekarski: Marrubii herba, folium
Engleski: Horehound white
Njemački: Andorn gemeiner
Talijanski: Marrobio
Francuski: Le marrube
Nalazište:
Raste kao korov po suhim, kamenitim krečnjacima, pašnjacima i pješčararna, uz putove, plotove i po strništima.
Opis:
To je razgranata, uspravna i čvrsta, oko 50 cm visoka biljka, bijele pustene stabljike, šuplje i četvrtaste, jajastih, sivobijelih, naboranih, obostrano dlakavih listova, na rubu nazubljenih. Bijeli dvodomni cvjetovi bez peteljaka tvore zbijene okruglaste klasu slične cvatove u gornjem dijelu stabljike i ogranaka. Korijen je jak i kvrgavo Cijela biljka jako miriše na mošus. Gorka je okusa i ljuta.
Sadrži:
Malo eteričnog ulja, oko 7% tanina, gorke tvari marubina, smole, sluzi, voska i željeza.
Bere se:
Cvate od srpnja do rujna, pa se u to vrijeme i bere. Upotrebljavaju se listovi.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Čaj tetrljana liječi od proljetne nervoze i malaksalosti, jača i čisti probavne organe, pomaže protiv katara pluća, crijeva, kroničnog kašlja, hripavca i upornog bronhijalnog kašlja, pa i plućne tuberkuloze, jer omekšava sluz i olakšava izbacivanje. U tu svrhu treba 1 kavsku žličicu suhog lišća popariti s 2,5 dl ključale vode, nakon 15 min. procijediti i piti 3 male šalice u gutljajima u toku dana. U svaku šalicu doda se 1 kavska žličica meda. Tajčaj djeluje dobro i u slučaju otečene jetre, žutice i vodene bolesti u početnoj fazi, malokrvnosti, nervoze i hemoroida.
Dobro je i 15 g lišća popariti s ½ I vode, nakon 15 min. procijediti i piti ujutro i navečer po 1 šalicu. Pomiješan s korijenom maslačka (Taraxacum officinale) taj je čaj još efikasniji, čisti bubrege od pijeska i koristi protiv srčane aritmije. Kad se iscijeđen sok iz svježih listova pomiješa s ružinim uljem, pa se od toga ukapa u uho 5-7 kapi triput dnevno, nestaju bolovi uha.
Alkoholatura se priprema tako da se 6 velikih žlica suhe biljke moči 8 dana u 1 l bijelog vina. Pije se dnevno po 1 dl protiv plućnih bolesti, zatim poslije gripe, protiv grozničavih stanja poslije malarije, kad ne pomaže kinin, protiv trbušnog tifusa i trbušne groznice; radi poboljšanja teka, lakšeg iskašljavanja, čišćenja krvi i poticanja rada žlijezda. U istu svrhu može se 20 g osušenog lišća tetrIjana močiti 12 sati u 2,5 dl bijelog vina i 2,5 dl vode, pa sve zajedno kuhati 10 minuta s 3 velike žlice meda.
Pije se svaki dan ujutro natašte po 1 mala šalica, a zatim svaki sat po gutljaj. Ova biljka mijenja sastav sluznice, sprečava razvoj bakterija u njoj, olakšava izbacivanje sluzi. Pri tom sluznicu ne suši, ne podražuje i ne izaziva upale; ne remeti probavu, a pojačava tek. Kao hladan čaj krijepi i pospješuje stolicu, a kao vruć izaziva znojenje i mokrenje. Snizuje visoku temperaturu u slučaju trbušnog tifusa i pomaže izliječenje. Slično djeluje i kod malarije.