Herbarium – Topola Crna

-

Nazivi biljke

Familija: Salicaceae
Narodni: Topola crna
Latinski: Populus nigra
Ljekarski: Gemmae populi
Engleski: Black poplar
Njemački: Schwarzpappel
Talijanski: Pioppo nero
Francuski: Le peuplier

Nalazište:

Raste uz rijeke i potoke, na vlažnim mjestima, po šančevima i močvarnim terenima, a kao ukras po alejama i posjedima.

Opis:

To je i po nekoliko metara visoko drvo, duž čijeg se debla raskrečene grane šire u obliku piramide. List je trouglat, sitno nazubljen, na vrhu šiljat, na dugoj peteljci, a cvjetovi čine mace. Kora je ispucana. Miriše vrlo ugodno, a svojstveni je okus aromatičan i gorko-sladak.

- Google oglasi -

Sadrži:

željezo, kalcij, jabučnu i galnu kiselinu, tanin, eterično mirisno ulje, alfa-karoten, smolu, vosak, gumu, flavon, glikozide salicin i populin od kojih nastaje salicilna kiselina, te hrizin i tektohrizin odkojih nastaje floroglucinol, benzoeva i octena kiselina, pa manitol i razne soli.

Bere se:

Cvate u ožujku, a sabire se u veljači i ožujku, prije nego što prolista, jer se upotrebljavaju lisni pupoljci, mladi, sočni i još zatvoreni, sjajni zbog premaza ljepljivog soka.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Protiv uloga, oteklina, opekotina, upala kože, ispucanih usana i bradavica dojki, a osobito protiv hemoroida, upotrebljava se mast od pupova crne topole koja se priprema (ljekarnički) ovako: 8 g lisnih pupoljaka crne topole, 5 g makova lišća (Papaver somniferum), 5 g lišća beladone (Atropa belladonna), 5 g lišća bunike (Hyoscyamus niger), 5 g lišća crne pomoćnice (Solanum nigrum) i 40 g sala ili loja kuha se na tihoj vatri dok se ne pokuha; dodaju se sitno narezani pupoljci topole i sve zajedno dalje lagano kuha 24 sata; nakon toga se još vruće procijedi, ohladi, protisne kroz grubo platno, ponovo rastopi i nalije u teglice. Za tu svrhu ne upotrebljavaju se mace (cvjetni pupoljci) nego smolasto mirisavi pupoljci lišća.

Kod kuće se ta mast može pripremiti i nešto jednostavnije: 1 dio dobro izgnječenih ili sitno narezanih lisnih pupova crne topole, 2 dijela svinjske masti i 3 dijela vode kuhamo zajedno tako dugo dok sva voda ispari, zatim protisnemo kroz grubo platno, ponovo rastopimo i nalijemo u teglice. Nakon nekog vremena mast se pokvari pa treba napraviti novu. Ljekarnički pripremljena poznata je kao unguentum populeum.

- Google oglasi -

Ako jednake dijelove moždine govedskih kosti, voska i gore opisane masti, uz dodatak malo kokosova ulja, kuhamo 10-15 min. neprestano miješaju i, zatim protisnemo kroz grubo platno, pa još vruć nalij m u teglice, dobivamo kremu djelotvornu protiv peruti i suhog lišaja. Tinktura od pupova lužii za vanjsku upotrebu (mazanje) u slučaju iščašenja i uganu a, i za unutarnju (uzima se, u vodi ili na šećeru, triput dnevno po 10-15 kapi) u slučaju bolesti mokraćnog mjehura i prsa. Priprema se tako da se 100 g zdrobljenih lisnih pupova moči 8 dana u ½ I 90 postotnog alkohola, na toplom, uz povremeno mućkanje, a zatim se filtrira.

Čaj se priprema tako da se 20 g lisnih pupoljaka kuha 5 min. u ½ I vode, zatim poklopljeno ostavi da stoji još 15min., pa se procijedi. Piju se 1-2 šalice dnevno, poslije jela, i to protiv reurne, uloga, tuberkuloze i vodene bolesti. Taj čaj potiče znojenje i mokrenje, a djeluje i protiv kašlja. Protivanemije, nervoze želuca, žgaravice, nadimanja i povraćanja, dobro je uzeti s vodom, poslije jela, 1-2 kavske žličice samljevenog ugljena od drva crne topole. Od pupoljaka se također može dobiti veoma aktivan ugljen, koji djeluje adsorpciono, a služi i kao diuretik, u slučaju upale zglobova i upale mokraćnog mjehura.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Sirup – Ljekoviti pripravak

Sirup je omiljen pripravak za djecu kod kašlja, prehlada...

Odličan začin koji čuva krvne žile, te stabilizira šećer u krvi i tjera bakterije

Cimet je zbog mirisa i arome cijenjen začin, no...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas