Herbarium – Trešnja

-

Nazivi biljke

Familija: Rosaceae
Narodni: Trešnja
Latinski: Prunus avium
Ljekarski: nije u farmakopeji
Engleski: Sweet cherry
Njemački: Vogelsusskirsche
Talijanski: Ciliegia
Francuski: La cerisier

Nalazište:

Porijeklom je iz Male Azije. Samonikla raste pojedinačno kao uspravno, do 10 m visoko drvo po gorskim šumama među ostalim drvećem, a kultivirana po vrtovima voćnjacima.

Opis:

Kora drveta lijepe, hrastu slične krošnje glatka je, smeđesiva, te se ljušti od stabla u vodoravnim prugama. Viseći, kopljasto-jajasti, na rubu dvostruko nazubljeni listovi meki su, malo smežurani i odozdo meko dlakavi. Peteljka ima dvije žlijezde. Kad u jesen lišće otpadne, izbiju zimski pupovi, s gotovim zamecima listova i cvjetova za iduću godinu, ornotani smeđim ljuskama za obranu od suše i zime. U travnju i svibnju iduće godine te ljuske otpadnu, a iz pupova izrastu bijeli cvjetovi na dugim peteljkama, sa po 5 velikih, srcastib latica, i tvore štitac. Na dnu je zvonolike lože slobodna plodnica, oko nje mnogo prašnika i slatki, mirisni sok. Iz plodnice se razvije sočan, mesnat, crven ili cm plod – trešnja, sred koje je okrugla, glatka koštica sa sjemenkom i klicom u njoj. Trešnja vrlo brzo raste, plod osvježuje, a koštice i peteljke mirišu na gorki badem.

- Google oglasi -

Sadrži:

Jabučnu, limunovu, jantamu i još neke organske kiseline, oko 5-10% invertnog šećera, zatim neke dušične spojeve, mineraine soli i vitamine. U sjemenki ima glikozida amigdalozida i encima emulzina, a u peteljkama (Cerasi stipites) tanina i nekih tvari diuretičnog djelovanja, koje pomažu otapanje kamenaca iz bubrega i mjehura, a zaustavljaju i proljev. Sadrži i male količine masti i bjelančevina, a iz kore teče i jedna vrsta smole.

Bere se:

Trešnja cvate u travnju i svibnju, a plod dozrijeva oko Ivanja. Trešnjini plodovi služe za hranu, a peteljke plodova za lijek.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Uživanje trešanja sprečava stvaranje plinova u crijevima, a time i dizanje ošita prema srcu. Mogu ih jesti i šećeraši, jer im trešnjina vrsta šećera ne škodi. Prijesne jačaju slabe i osvježuju iscrpljene. Slatke trešnje dobro je da jedu ljudi sa slabijim želucem, jer ga one ne podražuju odviše na jače lučenje, ne nadimaju, razrjeđuju njegov sadržaj, a veća količina tjera na stolicu.

Kisele trešnje treba da jedu melankoličari, jer ih one aktiviraju i organe potiču na življu funkciju. U grozničavim stanjima rashlađuje i snizuje temperaturu kompot od trešanja, i za takva je stanja njihova hranjivost dovoljna. Bezalkoholni, sterilizirani sok trešanja jača srce i oboljele krvne žile. Sok se pravi od zgnječenih trešanja, koje se ostave da odstoje preko noći, a ujutro protisnu kroz lanenu krpu; na čašu soka doda se pola čaše šećera u prahu, kore od cimeta i nekoliko klinčića; sve se dobro smiješa i ostavi 4 dana na suncu; zatim se ulije u boce koje se dobro začepe i naglavce okrenute spreme u pijesak u podrumskim prostorijama, gdje se može sok godinama održati. Pije se 3 puta na dan po 1 ašica nakon jela, za jačanje srca. Ako se trešnjinom rakijom izmasiraju umorni udovi, okrijepe se, a kad se ona uriba u vjeđe, ujutro, u podne i navečer prije spavanja, vid se pojačava i održava dobrim.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Zbogom podočnjaci, nanošenje sode bikarbone ispod očiju postaje hit, zašto?

Podočnjaci se mogu prikrivati raznim kozmetičkim preparatima, kao i...

Pelin biljka gorkog okusa koja liječi želudac i izbacuje razne otrove iz organizma

Pelin (lat. Artemisia) je trajna biljka s razgranatom stabljikom,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas