Herbarium – Trnina – Crni trn

-

Nazivi biljke

Familija: Rosaceae
Narodni: Trnina
Latinski: Prunus spinosa
Ljekarski: Flos, Fructus, Radu, cortex, Prunus spinosae
Engleski: Blackthorn
Njemački: Schlchedorn
Talijanski: Prugnolo
Francuski: La prunclle

Nalazište:

Raste po pašnjacima, sunčanim brežuljcima, krćevinama, rubovima šuma ili kao živa ograda.

Opis:

To je oko 2 m visoki grm, raširenih trnovitih grana, punih kao snijeg bijelih cvjetića ugodna mirisa, koji cvatu od ožujka do kraja travnja. Mali listići svjetlozelene boje kopljasti su i na rubu nazubljeni. Plod je okrugla, tamnomodra koštunjava boba promjera oko 1 cm, trpka i kiselog okusa. Jede se tek nakon mraza.

- Google oglasi -

Sadrži:

U kori i plodu ima mnogo tanina i gorkih tvari, u sjemenu cijanogenetskih heterozida, od kojih potječe gorkost, te benzaldehida, u stabljici i lišću kalija, kalcija i flavonskih heterozida, a u plodu pektina, jabučne i .cijanovodične kiseline, te vitamina C.

Bere se:

Cvijet u doba cvatnje, od ožujka do kraja travnja, plod u jesen kad ga mraz ofuri, a korijen u proljeće i jesen.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Čaj od tmine, koji jača i čisti krv, osobito u slučaju kožnih bolesti, bolesti pluća i dišnih organa, priprema se tako da se 1 velika žlica osušenog ili 7 velikih žlica svježeg cvijeta prelije s 2,5 dl ključale vode, prokuha 1 min. i poklopljeno ostavi da stoji 10min., pa se procijedi. Pije se 3-4 dana po 1 šalica dnevno, i to samo po gutljaj svaki sat.

Ako taj procijeđeni čaj ponovo prokuhamo s 1 velikom žlicom meda, liječi od upale pluća ibronhija, omekšava sluz i olakšava iskašljavanje. Piju se 2-3 šalice dnevno, svakih pola sata po 1 velika žlica. Protiv osipa daje se djeci po 1 šalica toga čaja dnevno, razdijeljena u 4 obroka. Duže od 4 dana ne smije se piti.
Protiv pretjerane debljine koristi čaj od po 6 g cvijeta trnine i preslice (Equisetum arvense) prokuhanog samo 5 min. u ½ l vode. Piju se dnevno 2-3 šalice u toku 3-4 tjedna.

- Google oglasi -

Još bolje djeluje protiv pretjerane debljine ovaj čaj: 1 velika žlica meda zakuha se s 2,5 dl vode pa se to, još dok ključa, prelije preko mješavine od po 5 g cvijeta tmine, ružmarina(Rosmarinus officinalis), krkavine (Rhamnus frangula), kadulje (Salvia officinalis) i 2 g pelina (Artemisia absinthium), zatim se ostavi da poklopljeno stoji 20-25 min. i nakon toga procijedi. Piju se 1-2 šalice dn vn ,u toku 4 tjedna. Za istu svrhu služi i čaj od jedn kih dij I va tmine, rabarbare (Rheum officinale) i presli . Piju se 2-3 šalice dnevno. Protiv žutice treba 5 g stucane nutarnje kore korijena, ili 50 g svježe, kuhati u 2,5 dl bijelog vina dok se ne ukuha za trećinu. To se pije u 3 obroka: ujutro natašte, pred ručak i prije večere.

U crnom vinu kuhane bobe liječe od dizenterije, a močene u vinu ili konjaku 10 dana liječe od bolesti bubrega i mokraćnog mjehura. Protiv dizenterije djelotvoran je i odvar od 25 g mladica s cvijetom, koje se preliju 1 I ključale vode i nakon 15 min. procijede. Pije se 4-5 puta dnevno, svaka 4 sata po 1 šalica.
Rakija ispečena od boba tmine jača želudac i probavne organe. Pije se po 1 mala čašica dnevno, natašte, tjedan dana. Prašak od samljevenih suhih cvjetova uklanja bolove oko srca i pritisak oko jetre. Uzima se, koliko stane na vršak noža, ujutro i navečer, pol sata prije jela.

- Google oglasi -
Prethodni članak
Naredni članak

4 KOMENTARI

  1. Vesna, sok od trnjine je predivan, prokuvate oprane trnjine, propasirate i u to dodate secera po ukusu, ukuvate i sipate u pasterizovane flase, utoplite kao kad kuvate paradajz…Mozete ga praviti i kao sirup na razredjivanje…Moja deca ga jako vole, posebno cerka jer je pokojna baka cesto pravila taj sok i pricala da je dobar za malokrvnosst…

  2. moze se praviti tursija.ja je nakiselim u teglu od 3 kg prelijem mlakom vodom,dodam limuntosa,odstoji tako 5 dana i dobijem jako dobar i ukusan sok a povrh svega osjecam se sito poslije i najvise mi koristi kad sam na dijeti.moze se nabrati u jesen,oprati i cuvati u zamrzivacu.

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Umorni, iscrpljeni, bez snage ste sigurno vam nedostaje ovaj vitamin

Osjećaj umora je postao neizostavan dio naše svakodnevice. Najviše...

Američka akademija za neurologiju otkrila da je povrće dobro za mozak

Sjetite se savjeta vaše majke…? Jedi povrće, to je...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas