Herbarium – Troskot

-

Nazivi biljke

Familija: Polygonaceae
Narodni: Troskot
Latinski: Polygonum aviculare
Ljekarski: Polygoni herba
Engleski: Knotgrass
Njemački: Vogelknotterich
Talijanski: Poligono, centinodia
Francuski: La renouee des oiseaux

Nalazište:

Raste kao korov po ugaženim mjestima uz ceste i putove, po jarugama uz oranice, uz seljačka dvorišta i kuće, nogostupe, pruge, po ruševinama.

Opis:

To je jednogodišnja, niska, ležeća, zeljasta, oko 15 cm dugačka stabljika, sitnih, eliptičnokopljastih, modrozelenih listova ravnog ruba, koji bez peteljke sjede na stabljici. Opora je okusa. Cvjetovi su bijeli, na rubu svjetloružičasti, a stoje na kratkoj peteljci u lisnim pazušcima, tvoreći kitice od po 2-5 cvjetića.

- Google oglasi -

Sadrži:

Oko 4% tanina, flavonski heterozid, oko 90% mg vitamina C, vosak, sluz, smolu, šećer i silikate.

Bere se:

U proljeće, i to lišće i mladi vršci stabljika, a cvate od srpnja do rujna.

Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:

Troskot rastvara, steže i čisti, pa zato liječi od kamenaca mokraćnih organa, čireva želuca i crijeva, šećerne bolesti, padavice, krvavog proljeva i regulira krvotok. U liječenju od pijeska, kamenaca i grčeva mokraćnih organa troskot je nenadmašiv. Za liječenje od bronhitisa, bolesti pluća, jetre i bubrega dobar je ovaj čaj: 1 velika žlica mješavine od jednakih dijelova troskota, borovice (Juniperus communis) i pelina (Artemisia absinthium) prelije se s 2,5 dl ključale vode i nakon 10 min. procijedi. Pije se u gutljajima u toku dana. Protiv želučanog čira, osobito ako krvari, dobro je 3 velike žlice lišća troskota kuhati u 2,5 dl vode i 2,5 dl crnog vina. Pije se u gutljajima u toku dana. Dobar lijek za zaustavljanje želučanog krvarenja i protiv krvavog proljeva priprema se tako da se 30 g troskota kuha u 7,5 dl bijelog vina. Pije se svaki sat po 1 velika žlica, a kad navali krv, popije se 1 mala šalica.

U slučaju kamenaca bubrega ili mokraćnog mjehura dobro je 15 g lišća troskota preliti s 2,5 dl ključalog vina. Popije li se to, grčevi odmah popuštaju. I tegobe od pretovarena želuca prolaze popije li se 1 šalica toplog čaja od troskota. Mješavina od 20 g troskota, 10 g zdrobljenih smrekovih boba i 5 g pelina moči se 12 sati u ½ I crnog vina i 1 I vode, zatim se kuha 5 min., poklopi i nakon 10 min. procijedi. Pije se 1-2 šalice u gutljajima u toku dana, radi izlučivanja pijeska i kamenaca iz bubrega i mokraćnog mjehura, zaustavljanja krvarenja iz pluća, želuca i crijeva, oporavljanja jetre i slezene, liječenja od bijelog cvijeta. Taj čaj treba piti 8-10 tjedana.

- Google oglasi -

Za stimuliranje mokrenja dobro je 3 velike žlice mješavine od po 20 g troskota, trave zubače (Cynodon dactylon), breze (Betula alba), preslice (Equisetum arvense) i peteljki višanja (Prunus cerasus) kuhati 10 min. u ½ I vode i nakon 3 sata procijediti. Pije se triput dnevno po 1 šalica prije jela. Za istu svrhu služi i čaj koji se priprema tako da se 3 velike žlice mješavine od po 50 g troskota i preslice kuhaju u ½ l vode i nakon 3 sata procijede. Pije se po 1 šalica prije jela. Protiv prejake i preduge menstruacije treba 2 velike žlice mješavine od po 30 g troskota i pastirske torbice (Capsella bursa pastoris) i 40 g imele (Viscum album) kuhati 15 min. u 4 dl vode i nakon 4 sata procijediti. Pije se 1 šalica ujutro, a druga navečer prije jela.

Pojavi li se krv u mokraći, dobro je, 3 velike žlice mješavine od po 20 g troskota i lista koprive (Urtica dioicae) i po 30 g lista borovnice (VacciniumMyrtillus) i rizoma vodene perunike (Iris pseudacorus) kuhati u ½ I vode i poslije 3 sata procijediti. Pije se triput dnevno po 1 šalica prije jela. Protiv bijelog cvijeta 2 velike žlice mješavine od po 25 g troskota, koprive, kamilice (Flores chamomillae) i stolisnika (Achillea millefolia) kuhaju se 5 min. u 4 dl vode; nakon 3 sata to se procijedi, a pije se po 1 šalica ujutro i navečer prije jela.

- Google oglasi -

1 komentar

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

PROTIV INFARKTA, MOŽDANOG UDARA I RAKA: Ova tableta može vam spasiti život

Skupina neovisnih stručnjaka koja savjetuje američku saveznu vladu (USPSTF)...

Ovom smjesom perite zube i spriječite karijes

Kurkuma i kokosovo ulje za zube imaju dezinfekcijska svojstva...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas