Nazivi biljke
Familija: Lythraceae
Narodni: Vrbica crvena
Latinski: Lythrum salicaria
Ljekarski: Herba salicariae
Engleski: Looscstritc purple
Njemački: Blutweiderich
Talijanski: Salcerella
Francuski: Lusimaque rouge
Nalazište:
Raste po vlažnim livadama, močvarnim mjestima, grabama, obalama rijeka i grmlju.
Opis:
To je uspravna, 50-90 cm visoka, trajna zeljasta biljka razgranate stabljike. Na vrhu je svake grane klas žarkocrvenih, sitnih cvjetića. Dugoljasto, šiljasto lišće bez peteljke obuhvaća stabljiku.
Sadrži:
Biljka sadrži tanin, karotenoid, pektin, željezo i druge tvari opora i gorka okusa, te salicerin, najljekovitiji sastojake te biljke.
Bere se:
Cvate od lipnja do rujna. Sabiru se vrhovi stabljika s cvjetnim klasom i suše u hladu, na zračnom mjestu.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Čaj se priprema tako da se 30-40 g cvjetnih vrhova s lišćem popari s 1 I ključale vode i nakon 15 min. procijedi. Pije se 3-5 dl dnevno protiv krvavog zaraznog proljeva. Zbog svoga svojstvenog djelovanja ta je biljka osobito prikladna kao lijek protiv dječjih opasnih krvavih proljeva. Za dojenčad treba 150 g cvjetnih vršaka izmrviti u prah i preliti s 1 I ključale vode, a nakon 24 sata procijediti i s 1 I običnog sirupa prokuhati. Daje se 50-100 g dnevno.
Dobro je 2 velike žlice cvjetnih vrhova kuhati 3-4 min. u 2 I vode: pije se triput dnevno po 1 šalica kao lijek protiv dizenterije i svraba. U obliku tinkture ili praška vrbica crvena pomaže protiv crvenila kože, ekcema i znojnih upala zbog debljine, npr. pod vratom, dojkama, između butina itd. Ako se biljka 10-12 sati moči u vodi, pa zatim u njoj prokuha, služi za ispiranje kod vaginitisa, upale maternice s krvarenjem, jer umiruje živce, steže i uništava bakterije.