Nazivi biljke
Familija: Rosaceae
Narodni: Zečja stopa
Latinski: Geum urbanum
Ljekarski: Rhizoma Caryophyllatae
Engleski: Bonner yellow avens
Njemački: Nelkenwurz echte
Talijanski: Arnbrctta cnriofillata
Francuski: L’ herbe de St.Benoit
Nalazište:
Raste u grmovima oko sela, u svijetlim šumama i po sjenovitim mjestima, uz plotove i ograde.
Opis:
Ima uspravnu, granatu stabljiku, oko 70 cm visoku, s dugim listovima koji su prizemno u rozeti, perasti i nazubljeni, a gornjem dijelu nasuprotni, trolisno podijeljeni. Cvijet je zlatnožute boje, na dugim peteljkama, složen u grozdaste i metličaste cvatove. Kad ocvate, tučkovi rastu dalje i tvore plodite, male crvenosmeđe loptice s kukicama. Osušen korijen miriše po kaiamfilu.
Sadrži:
Oko 30% tanina, malo flavonskog heterozida, neku gorku tvar, oko 0,35% eteričnog ulja koje, zbog eugenola, miriše po karamfilu.
Bere se:
Cvate od lipnja do rujna. Korijen s podankom bere se u proljeće i jesen, a cvjetovi i čitava biljka čim procvate. Brzo se suši.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
To je tonik i potiče organe na rad, adstringens, jer steže – zbog tanina što ga sadrži, a antiflogistik i antiseptik zbog eugenola. Čaj, koji se priprema tako da se 1 kavska žličica korijena (za djecu polovica!) usitni i kuha 5 min. u 3 dl vode, anakon 10 min. procijedi, pije se 2-3 puta dnevno, i to po 1 šalica poslije jela, protiv nervoze želuca, mlitavosti crijeva, bronhitisa (rastvara sluz), dizenterije (zaustavlja krvarenje), bolesti jetre, reume (potiče znojenje), povratne groznice, bijelog cvijeta u žena i melankolije.
Protiv navedenih bolesti može se piti po 1 šalica dnevno, poslije jela, čaj koji se priprema tako da se u 2 dl vode moči 10g korijena zečje stope 4-5 sati, zatim to stavi da kuha pa, čim provrije, skloni s vatre i ostavi poklopljeno 10 min., a nakon toga se procijedi. Protiv krvarenja desni treba 2 velike žlice sitno narezanog korijena popariti s 3 dl ključale vode, poklopiti i ostaviti preko noći; sutradan se tim čajem ispiru usta. Ako su desni i usta upaljeni, pomiješa se 50 g sitno isjeckanog korijena zečje stope i 50 g kamilice (Flores chamomillae), pa se 2 velike žlice te mješavine popari s 3 dl ključale vode i postupi dalje kao kod prethodnog čaja.
Tinktura se priprema tako da se u ½ I jake komovice (ili konjaka) moči 50 g korijena 10 dana, a nakon toga procijedi. Uzima se triput dnevno po 6-8 kapi s malo vode. Čaj i tinktura ublažuju želučane teškoće, melanko1iju, liječe od škrofuloznih ekcema, lišaj eva, rana i upale usta. U ovom posljednjem slučaju dobro je usnu šupljinu ispirati 4-5 puta dnevno 1 kavskom žličicom vode u koju smo stavili 10-15 kapi tinkture.
za sta je dobar ovaj lek