Nazivi biljke
Familija: Papilionatae
Narodni: Zečji trn
Latinski: Ononis spinosa
Ljekarski: Ononidis radix
Engleski: Restharrow
Njemački: Hauheckel dornige
Talijanski: Ononide bulnica
Francuski: L’ ononis epineux
Nalazište:
Raste na suhim, pješčanim, zapuštenim zemljištirna, nerodnim livadama i mršavim pašnjacima, rubovima šuma u vapnenačkim područjima.
Opis:
To je oko 50 cm visok, vrlo otporan, bodljikav korov. Crvenosmeđa stabljika trajna je i zeljasta. Na granama je malo lišća, iz čijih pazušaca izlaze mnoge grančice s listovima, svršavajući dugom šiljatom bodljom. Listovi su na kratkim peteljkama, dugoljasti, na vrhu zaokruženi, pilasto nazubljeni, a na mladim grančicama obostrano svilasto dlakavi. Između listova rastu leptirasti, ružičast ili grimiznocrveno-ljubičasti cvjetovi. Korijen je drven, ponekad uzdužno raspuknut. Okusa je sladunjavo opora i ljutog.
Sadrži:
Triterpenski saponozid (diuretikk), izoflavonske heterozide, alkoholonokol, tanin, šećer, eteerično ulje, slatku tvar ononid koji slabo hemolizira, kalcij i Ilimunovu kiselinu.
Bere se:
Cvate u lipnju i srpnju. Cvijet: se bere nešto prije nego što se potpuno razvije. Stari cvijet noe valja, jer izaziva bolove u želucu. Upotrebljavaju se lišće i korijen koji se kopa u jesen treće ili u proljeće četvrte godine rasta. Od 3 kg sirovog korijena dobiva se 1 kg suhog.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Ako se 3 velike žlice cvijeta popare s 1 I ključale vode, pa se to nakon 10 min. procijedi, dobiva se sredstvo koje uklanja mokraćnu kiselinu pa uspješno liječi od gihta, uporne reume, podagre, bronhitisa i nakupljanja sluzi u plućima. Pije se trip;>ut dnevno po 1 šalica. Čaj od korijena i cvijeta čisti krv, Jipovisuje krvni tlak, liječi od katara mokraćnog mjehura, boles sti bubrega i srčanih smetnji uz oticanje nogu i trbuha. Za istete svrhe dobro je i 5-6 g u prah samljevenog korijena kuhati 5 min. u 2,5 dl vode i nakon 10 min. procijediti. Pije se triput dnevno po 1 šalica.
Ako se jednake količine lišća i korijijena moče 12 sati u hladnoj vodi, zatim kuhaju u istoj vodi 10 min., pa se to ostavi poklopljeno da stoji 20 min. i nakon toga procijedi, dobiva se lijek protiv teške reume, djelotvoran i kaod ništa drugo ne pomaže. Piju se 2-3 šalice dnevno. Već nakon 5-8 dana nastupa olakšanje.
Pomiješaju li se sa zečjim trnom jedllnake količine zgnječenih boba borovice (Fructus juniperi), ššipka (Rosa canina), peršina (Petroselinum sativum) i preslicee (Equisetum arvense), dobiva se sredstvo kojim se pospješuuje mokrenje i otklanjaju smetnje od žuči.
Lijek protiv vodene bolesti, otvrdnulilih žlijezda, reume i slabe izmjene tvari priprema se tako da se po 30 g korijena i lišća mladog peršina, te po 60 g osušenog korijena zečjeg trna, preslice i zgnječenih smrekovih boba moči 12 sati u 2,5 dl vina i 2,5 dl vode, zatim se sve kuba 10 min. s 2 velike žlice meda, pa poklopljeno ostavi da stoji još 20 min., a nakon toga se procijedi. Pije se triput dnevno po 1 mala šalica. Tako će ujedno izići i sve loše tvari iz tijela i krvi. U slučaju otečene jetre i zastoja krvi u jetrenom, odnosno portainom krvotoku, upotrebljava se čaj od 20 g zečjeg trna i 5 g sjemena kopra (Anethum graveolens): najprije se u 1 I vode kuba korijen zečjeg trna dok se ne pokuha na ¾ l, pa se tek onda u to uspe sjeme kopra i ostavi da stoji 5 min., procijedi i zasladi medom. Cijela se količina popije u toku 24 sata.
veoma korisno znati