Nazivi biljke
Familija: Berberidaceae
Narodni: Žutika trpka
Latinski: Berberis vulgare
Ljekarski: Berberidis cortex, radix, fructus
Engleski: Barberry root bark
Njemački: Sauerdorn gemeiner
Talijanski: Berbero
Francuski: L’ epine-vinette
Nalazište:
Raste po sunčanim strminama, živicama rubovima suma i kao ukras u vrtovima.
Opis:
To je oko 2,5 m visok grm s trnjem, naopakojajastih, narubu sitno nazubljenih, debelih listova s peteljkama; što čine čuperke. Ispod kojih izlazi običan ili na troje razdijeljenejen trn. Cvijet je sitan, žut, okupljen u grozdaste cvatove. Kora je sive-zelena. Plodovi su male, dugoljaste, crveno-narančaste bobe.
Sadrži:
Jabučnu i limunovu kiselinu, berberin, berberamin, berberubin, oksiakantin-vinetin, palmatin, jatrorhizin, kolumbamin, dekstrozu, levulozu i gumu.
Bere se:
Cvate u svibnju i lipnju. Cvijet se bere u proljeće, prije cvatnje, lišće, kora s grana i korijena u ljeto, a plodovi potkraj ljeta, kad sazru.
Pripremanje lijeka, primjena i djelovanje:
Bobe se jedu sirove sa šećerom, ili kao slatko ili pekmez. Sve je ljekovito, pa i sok koji osvježuje u grozničavim stanjima kao limun. Ocat od boba sprečava gnjilenje i dezinficira, što koristi u slučaju tifusa i sličnih crijevnih bolesti.
Čaj se priprema tako da se 8 g korijena kuha 5 min. u 2,5 dl mješavine od pola vode i pola vina, a zatim se, nakon 10 min. procijedi. Pije se dvaput dnevno po 1 šalica. Pospješuje mokrenje, olakšava protok žuči i liječi od žutice, sprečava stvaranje pijeska i kamenaca ili omogućuje njihovo izlučivanje iz bubrega, žučnog i mokraćnog mjehura, liječi od gihta, popravlja probavu poremećenu zbog slabog izlučivanja želučanih sokova, zaustavlja povraćanje trudnica, običan i krvavi proljev, jača tek.
Žutika je osobito prikladna kao lijek u slučaju otečene jetre sa žuticom i otečene slezene poslije malarije, jer steže tkivo slezene i tako istiskuje uzročnike malarije u krv, gdje ih leukociti progutaju irazgrade, a kinin ubija. Još se bolji pokazao atebrin i plasmochin.
Uvarak od lišća liječi od škorbuta i vodene bolesti. U slučaju upale bubrega s groznicom taj se lijek ne smije uzimati. Alkaloid berberin, koji se nalazi u svim dijelovima biljke, podražuje centar za disanje i centre krvotoka, usporava puls i suzuje krvne žile djelujući na njihove živce. Zbog toga se primjenjuje i za zaustavljanje krvarenja iz maternice izvan menstruacije, ali je u tom slučaju prijeko potrebna kontrola liječnika. U tu se svrhu priprema infuzum od 20 g kore prelivene s ½ I ključale vode, što se poklopi i nakon 7-8 sati procijedi. Piju se 2-3 šalice dnevno, prije jela.