Budući da se pri Herterovoj bolesti, tzv. celijakiji (coeliacia) odnosno intestinalnom infantilizmu, radi o oboljenju čije liječenje zahtijeva mnogo truda i strpljenja, mnogo briga i muka, bit će majkama sasvim sigurno lakše kada doznaju kako se moraju boriti protiv te bolesti.
Kao i sve upale i proljeve u dojenčadi i djece, i Herterovu bolest možemo također uspješno liječiti.
Glavno sredstvo protiv te bolesti su Herterove kapljice Tormentavena, 3—5 puta po 2—5 kapi na dan, zavisno od starosti i osjetljivosti malog bolesnika. Količinu lijeka povisujemo tako dugo dok stolica ne postane opet normalna. Pomažu i česte, tople sjedeće kupke, ili oblozi na trbuh sa čajem od kamilice ili preslice.
Za hranu dajemo u prvom redu rižu, i to ne sitnu, poliranu, nego prirodnu. Rižinoj sluzi dodajemo sok od mrkve, ili umjesto toga pola do četvrt žličice sirovog soka mrkve (Biocarottin). Od rižine sluzi pređemo postepeno na ječmenu sluz, zatim na zobenu i naposljetku na pšeničnu sluz. Treba uvijek upotrebljavati nepolirano zrnje. Preporučljive su također prosena i heljdina kaša.
Zabranjeni su proizvodi od bijeloga brašna i bijeloga griza. U obzir dolazi također protisnuti (pasirani) obareni krumpir pripremljen kao kaša (pire). Krumpiru možemo dodati također sok od mrkve. Od povrća se može početi samo s pirjanim porilukom. Dok bolest nije sasvim izliječena, ne smijemo davati druga variva.
Od voća dolazi u obzir naribana prijesna jabuka kojoj možemo dodati malo prijesnih banana. Kad akutni znakovi popuste, možemo dodati još malo soka od grejpfruta (Grapefruit). Za piće je dobro dati napitak od žira u manjim količinama.
Količina hrane mora biti što manja. Smije se tek onda povećati pošto se stolica normalizira i dobije opet svoju uobičajenu boju i tvrdoću. Preveliki obroci hrane mnogo više štete nego premaleni. Ako bi neki od spomenutih lijekova uzrokovao smetnje, treba se posebno ravnati prema osobnoj osjetljivosti svakoga malog pacijenta.
Kad je stolica opet u redu, možemo pokušati s prijašnjim jelima i polako izostaviti napitak od žira. Postepeno pokušavamo s normalnom prehranom. U slučaju da se bolest vrati, dajemo opet strožu dijetu.
Ponekad pomaže već i bademovo mlijeko. Ako se držimo pravila i ravnamo prema reagiranju bolesnika, tj. djeteta, bolest ćemo potpuno izliječiti. Zbog slabe probave, kojoj je uzrok nepravilna peristaltika crijeva, iskorištavanje je hrane nedovoljno, a resorpcija je minerala osobito nedovoljna. Takva djeca imaju česte prelome kostiju jer organizmu nedostaje kalcij.
Takve komplikacije mogu spriječiti preparati biološko aktivnog kalcija (Urticalcin). Time istodobno smanjujemo napade grčeva koji su kod te bolesti posljedica nedostatka kalcija.