Krvni pritisak i način ishrane – Higijensko dijetetski režim

-

Ukoliko imate problema sa visokim ili niskim krvnim pritiskom, sa gastritisim osim medikametozne terapije, koja mora da bude pod nadzorom ljekara, pojedinac bi trebalo da provodi i higijensko dijetetski režim života i ishrane.

Higijensko dijetetski režim ishrane je način ishrane koji kombinira principe higijene i pravilne ishrane kako bi se postiglo očuvanje zdravlja i optimalno funkcionisanje organizma. Ova vrsta režima ishrane obuhvaća uzimanje hrane koja je nutritivno bogata, uravnotežena i prilagođena individualnim potrebama organizma. Također naglašava i važnost higijenskih aspekata u pripremi i konzumiranju hrane.

- Google oglasi -

Higijensko dijetetski režim odnosi se na sljedeća načela: redovna ishrana, dijetalna ishrana, izbjegavati prejedanje, a koristiti sirovu ishranu. Kombinacija ovih načela čini higijensko dijetetski režim ishrane fleksibilnim i prilagodljivim individualnim potrebama i ciljevima.

Higijensko dijetetski režim ishrane

Visok krvni pritisak: ograničiti upotrebu soli na jedan do dva grama dnevno. Izbaciti iz ishrane prerađevine od suhog mesa, kao što su suhomesnati proizvodi, šunka i ostale prerađevine konzervirane solju. Smanjiti začine i pod obavezno izbaciti upotrebu alkohola, konzumirati niskokaloričnu hranu sa što manje masti i šećera, a obroci neka budu manji i češći, što bogatiji povrćem i voćem. Trudite se da provodite umjerenu fizičku aktivnost u vidu šetnje ili laganih vježbi (vožnja bicikle, plivanje).

Nizak krvni pritisak – U slučaju pada ili već niskog krvnog pritiska u svakodnevnom životu se koristi upotreba slanih rastvora u vidu instant supa i slanih jela. Obavezno je unošenje veće količine tečnosti u organizam (sokovi, voda). Takođe izbjegavajte nagle pokrete (u vidu naglog ustajanja iz postelje, sa stolice), rad na visokim temperaturama i izloženost jakom suncu, kao i zatvorene prostorije sa manjkom svježeg vazduha.

Higijensko dijetetski režim za gastritis – Osnovna preporuka za osobe koje boluju od gastritisa je konzumiranje više manjih obroka dnevno kako bi se osigurala zaštita sluznice. Obroci se trebaju konzumirati mlaki, a preporučuje se kuhana, kruta i lagano pripremljena hrana, bez jakih začina i masnoća. Namirnice koje se preporučuju su: probiotski jogurt, mlad sir, kefir, kozja surutka, mladi brokoli, karfiol, crveni kupus, crveni luk, kelj, prokelj, rotkvice, cvekla, mladi luk, bijeli luk, celer, artičoka, peršun, spanać, paradajz, praziluk, goveđe, pileće meso. Masne ribe: losos, sardine, tuna, morski plodovi.

- Google oglasi -

Čaj za gastritis i poznati narodni lijek za sve želučane tegobe

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Možete mršaviti uz sir

Razne vrste sireva se često izbacuje iz jelovnika, međutim...

Ljetovanje i menstruacija – Da li je pametno plivati tokom onih dana?

Uplatili ste ljetovanje još zimus, spremate se na put...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas