Hipotireoza je stanje koje nastaje kao posljedica smanjenog lučenja hormona štitnjače. To je druga bolest po učestalosti u endokrinološkim bolestima, odmah iz dijabetesa. Hipotireoza češće se javlja u ženskog spola, a simptomi se u početku teško zamjećuju. Upravo zbog važnih uloga koje ovi hormoni imaju u organizmu, njihovim su manjkom zahvaćeni mnogi organi, posljedično čemu dolazi do narušavanja kvalitete života.
Hormoni štitnjače kontroliraju stanični metabolizam. To znači da imaju vrlo važnu ulogu u održavanju tjelesne temperature, otkucajima srca i načinu na koji tijelo sagorijeva kalorije. Kada govorimo o hipotireozi, podrazumijevamo usporen rad štitnjače, zbog čega dolazi do usporenja metabolizma i niske razine energije.
>>Šta ne smijete jesti ako imate hashimoto bolest
Na bolesti štitnjače uvijek treba ukazivati, a posebno na Svjetski dan štitnjače koji se obilježava 25. svibnja
Štitna žlijezda smještena u grlu malena je, a moćna. U tijelu funkcionira poput papučice gasa – ispušta hormone koji upravljaju radom svih naših organa, pa tako i našim životima.
>>Prirodni lijek za štitnjaču koji se pravi od…
Hipotireoza simptomi
Kako prepoznati poremećaje rada štitnjače.
Simptomi pretjeranog rada štitnjače (hipertireoza):
- neuobičajena mršavost
- pretjerano znojenje
- pojačana frekvencija rada srca
- nervoza
- pretjerana potreba za hranom
Simptomi usporenog rada štitnjače (hipoterioza):
- tromost
- umor
- pospanost
- stalni osjećaj hladnoće
- višak kilograma
>>Čudotvorni napitak za štitnjaču koji reguliše njen rad, pročitajte OVDJE
Uz prethodno navedene simptome postoje još mnogi koje možete zamijetiti. Zbog usporenog metabolizma dolazi do: brzog umaranja, otežanog gubitka težine, konstipacije, povišenog kolesterola, poremećaja menstrualnog ciklusa i sniženog libida. Sve stanice rade sporije pa tako i mozak, što može dovesti i do zaboravljivosti.
>>Hashimoto bolest modernog doba – Simptomi – Ishrana – Liječenje
Svaka osoba je drugačija te zbog toga ne mora značiti da će svi imati sve simptome. Oni mogu varirati te neki mogu biti prisutni, a neki izostati. Ponekad se simptomi neće javiti jer nije prošlo dovoljno vremena da se izraze ili tijelo još uspijeva normalno funkcionirati uz manje količine hormona.
Osnovni pregled štitnjače uključuje vađenje hormona, ultrazvuk štitne žlijezde i razgovor s pacijentom. Obično se liječi hormonskom terapijom, a u ekstremnim slučajevima čak i u potpunosti odstranjuje.