Hormonalni disbalans ili hormonska neravnoteža nastupa kada organizam proizvodi premalo ili previše jednog ili niza hormona, što remeti optimalno funkcioniranje organizma. Hormoni imaju važnu ulogu u životu svake žene. Riječ „hormon“ grčkog je porijekla i znači poticati ili pokretati, što ujedno i opisuje ulogu hormona u našem organizmu.
Hormonalni disbalans uzročnik je mnogih zdravstvenih problema kod žena, ali mnoge od nas ne znaju ga prepoznati. U nastavku saznajte koji simptomi i znakovi upućuju na to da nam hormoni “luduju”
Hormonalni disbalans – simptomi i znakovi
Loše spavate
Za ovaj problem često krivimo hranu ili loše raspoloženje tokom dana, ali upravo hormoni mogu biti uzrok česte nesanice ili lošeg sna.
Smanjena razina estrogena i progesterona remeti pravilan san i budi nas tokom noći. Nemojte posezati za tabletama za spavanje u tom slučaju jer je to samo privremeno rješenje problema.
Naglo ste se udebljali i ne možete skinuti taj višak kilograma
Jedete kao i obično, ali primjećujete da se usprkos fizičkoj aktivnosti i vježbanju ipak nakupljaju kilogrami? Ovakvo neobjašnjivo debljanje može ukazivati na problem s hormonima štitnjače, ali i disbalans drugih hormona u tijelu.
Povezano je i s lošim spavanjem jer tijelo zbog nedostatka sna stvara više kortizola koji pak potiče stanice tijela da pohranjuju više masnoća.
Vaše menstruacije nisu redovite
Upravo je ovo ‘crvena zastava’ koju mnoge žene zanemaruju. Neredovite menstruacije očiti su znak da nešto ne valja s hormonima u našem tijelu.
Najviše pažnje na to obraćaju žene koje pokušavaju zatrudnjeti dok ostale često zaboravljaju otići kod ginekologa zbog problema s menstruacijom. Ako se želite osjećati dobro i čuvati svoje zdravlje, svaki problem s menstruacijom odmah ‘prijavite’ svom ginekologu, pogotovo ako su u pitanju neredoviti ciklus.
Kroničan umor
Umor od ranoga jutra ili nužnost poslijepodnevnog odmaranja je također pokazatelj nekih hormonalnih promjena. Često je umor pokazatelj problema sa štitnjačom, odnosno njezinim usporenim radom.
Promjene raspoloženja i depresija
Promjene raspoloženja bez jasnog povoda redovno su pokazatelj hormonalnih disbalansa. Kod žena je to jako čest slučaj u menopauzi.
Glavobolje i migrene
Ulaskom u menopauzu žene često proživljavaju glavobolje i migrene. Uzrok tome su hormonalne promjene koje doživljavaju u ovom periodu života. Osim toga, uzrok ovih bolova može biti i prevelika proizvodnja kortizola, hormona stresa.
Čaj za regulaciju hormona
Čaj od crvene djeteline priprema:
Stavite 1 do 3 male kašike sušenih cvjetova crvene djeteline na litru vruće vode. Nakon 15 minuta možete sušene cvjetove izvaditi iz vode. Čaj pijte tri puta dnevno. Ljekovita svojstva crvene djeteline pročitajte OVDJE.
Čaj od virka priprema:
Jednu kašičicu virka prelijte šoljicom vrele vode i ostavite da odstoji pet do deset minuta. Pijte uvijek u gutljajima po dvije šoljice dnevno. Sva ostala ljekovita svojstva čaja od virka pročitajte OVDJE.