Kad vrijeme zahladi treba znati koja hrana grije tijelo. Naime, postoje namirnice koje griju organizam i koje su idealne za hladne zimske dane.
Pravilnim izborom namirnica možete zagrijati organizam iznutra te mu pružiti sve vitamine i minerale potrebne za zimske dane.
Iako sva hrana proizvodi toplinu tokom probave, postoje neke namirnice za koje je potrebno dulje da se probave i podižu tjelesnu temperaturu i čine da se osjećamo toplije. Hrana bogata složenim ugljikohidratima, proteinima i zdravim mastima više zagrijava tijelo što znači da sagorijeva više kalorija tokom procesa probave. To je poznato kao termogeneza. Mješovita prehrana može potaknuti potrošnju energije od 5-15% dnevne potrošnje energije.
Hrana koja grije tijelo
Pogledajmo koje će namirnice potaknuti vaš metabolizam i grijati vas iznutra.
Korjenasto povrće poput mrkve, batata, rotkvice, cikle prirodno je sve ljuto. Ovo povrće zahtijeva više energije tokom procesa probave uzrokujući porast tjelesne temperature. Nadalje, također je bogato vitaminima, mineralima i vlaknima.
Tokom zime dostupno je svježe zeleno lisnato povrće. Prepuno je vitamina, minerala, antioksidansa i vlakana. Pomaže u smanjenju rizika od kroničnih degenerativnih poremećaja, poboljšava cirkulaciju krvi i ima protuupalna svojstva te pomažu u regulaciji razine šećera u krvi.
Variva i juhe od mahunarki idealne su za ovo doba godine. Grah, azuki grah, ne tako poznat i korišten u našim krajevima, te sve vrste leće namirnice su koje će nas grijati iznutra.
Ako su vam uvijek hladne ruke i stopala, možda imate manjak željeza ili anemiju. Željezo je jako važno u prijenosu kisika do svih dijelova vašeg tijela. Crveno meso sadrži puno željeza, kao i špinat, crni grah (koji je također odličan izvor proteina jer ne sadrži zasićene masti), perad, leća i žitarice obogaćene željezom.
Biljke koje poboljšavaju cirkulaciju u nogama i rukama
Jedite najmanje dvije voćke svaki dan. Postoji uobičajeni mit o izbjegavanju agruma poput naranči, limuna i guave tokom zime jer se smatraju hladnom hranom i mogu izazvati kašalj i prehladu. Činjenica je da su bogati vitaminom C koji povećava apsorpciju hranjivih tvari i jača imunološki sistem, te na kraju pomažu u liječenju kašlja i prehlade.
Banana se također smatra vrućom hranom prema Ayurvedi. Bogata je vitaminima B skupine i magnezijem koji pomažu žlijezdama u regulaciji tjelesne temperature. Stoga nemojte izbjegavati banane tokom zime.
Studije su pokazale da nas i neki začini griju. To su primjerice čili papričice, đumbir i papar koji posjeduju termogenički učinak. Pokazalo se kako ljuta papričica djeluje direktno na nervni sistem te utječe na naš lični doživljaj tjelesne temperature i to zahvaljujući spoju naziva kapsaicin koji je također i odgovoran za ljutinu. A začini osim što griju oni pomažu i u mršavljenju jer se oslobađanjem toplinske energije troše kalorije.
Ostanite hidrirani kako biste ostali topli. Voda pomaže u regulaciji unutarnje temperature, dok alkohol smanjuje sposobnost tijela da podigne tjelesnu temperaturu tokom hladne klime. Stoga izbjegavajte alkohol i pijte puno vode čak i ako ne osjećate žeđ.
Imajte na umu da svi sezonski i lokalni proizvodi zadovoljavaju potrebe te sezone. Uravnoteženje prehrane ključ je dobrog zdravlja. Stoga svakako dodajte sve sezonske proizvode u svoju ishranu.