Ovu hranu nikada ne bi trebalo podgrijavati

-

Često skuhamo ručak za sutra, jer zbog obaveza i ubrzanog ritma života ne možemo drukčije te nam je tako lakše. No, možda biste ovo ipak trebali pročitati kako se ne bi dogodilo da konzumirate namirnice koje su štetne po zdravlje kada odstoje ili se podgriju. Stoga saznajte ovdje koja se hrana ne smije podgrijavati.

Hrana koja se ne smije podgrijavati

Celer
Pravite li supu u koju stavljate svježi celer svakako se pobrinite da ga nakon što supu skuhate izvadite i pojedete, jer sadrži nitrate koji postaju otrovni ako se griju naknadno.

- Google oglasi -

Jaja
Nikada, ali baš nikada ih ne smijete grijati kada ih već jednom skuhate. Da li je kajgana ili su kuhana jaja, svejedno, pojedite svježe nakon spremanja te radije bacite nego da grijete u mikrovalnoj nakon što nekoliko sati odstoje. Jaja se smiju jesti hladna, ali nikako podgrijana ili dan nakon kuhanja.

Špinat
Špinat se kao ni jaja ne smije jesti sutradan nakon što se skuha, te također sadrži nitrate koji sami po sebi nisu toksični, ali podgrijavanjem postaju.

>>7 dobrobiti špinata za zdravlje

Krompir
Znamo oduvijek kako se niti nakon nekoliko sati stajanja ne smije jesti, a kamoli grijati ili sutradan konzumirati. Krompir pocrni, te ga svakako odmah pojedite, a ono što ne iskoristite, bacite da ne biste slučajno pojeli nakon stajanja.

- Google oglasi -

Gljive
One su još jedna od namirnica koja je nevjerojatno sočna i ukusna, no također spada u one koje podgrijane nisu dobre za zdravlje. Naprotiv, dobiju se grčevi, proljev i smetnje. Ni supe od gljiva ne grijete.

>>Zašto je dobro jesti gljive pročitajte ovdje.

Riža
I s njom ćete imati problem ako je jedete nakon što odstoji, jer nekuhana sadrži bakterije koje se kuhanjem uništavaju, pa ako je skuhate i ostavite satima na sobnoj temperaturi bakterije se razmnože i ako je takvu pojedete, mogli biste dobiti proljev.

Piletina
Kada se podgrijava po drugi put nakon što se već jednom skuha, mogli biste imati problem zbog proteina koje sadrži pa ako je već podgrijavate naknadno, barem se pobrinite da se “puši” od vrućine. Tako ćete biti sigurni da nećete imati probavne tegobe nakon konzumiranja.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Najbolji prirodni lijekovi za urinarne infekcije

Urinarne infekcije su jedan od najčešćih razloga posjete liječnika,...

Limfni sistem i zadaća limfnog sistema – sve o limfi

Premda su limfne žile (sudovi) nešto duže od krvnih...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas