Česte glavobolje, vrtoglavica, loša koncentracija, šum u ušima, osjećaj stalne hladnoće, oticanje, bolovi u stopalima i grčevi u nogama samo su neki od simptoma koji ukazuju na probleme sa cirkulacijom. Loša cirkulacija može da dovede do moždanog ili srčanog udara, a najčešći uzroci su nepravilna ishrana, nedovoljna fizička aktivnost i pušenje tvrde nutricionisti. Kao najbolji prijatelj za dobru cirkulaciju je zdrava hrana koja se bazi na puno plave ribe, integralnih žitarica, bobičastog i citrusnog voća, kao i ljekoviti začini poput ružmarina, cimeta i đumbira.
Preobilna ishrana koja se odlikuje velikim energetskim unosom masti i šećera jedan je od okidača ovog problema. Ove zasićene masne kiseline nalaze se u mlijeku i mliječnim proizvodima, masnom mesu i prerađevinama, žumancetu i jajima, kao i iznutricama.
Mnogi ljudi pate od loše cirkulacije ali toga nisu svjesni ili ignorišu simptome. Zato se ovaj poremećaj naziva tihim ubicom.
Hrana za cirkulaciju
Preporučuje se mediteranski način ishrane, jer je dokazano najefikasniji u borbi protiv kardiovaskularnih bolesti. Zato, jedite svježe voće, razno povrće, posnu ribu i mesa, namirnice od cijelog zrna žitarica. Zatim, zdrava hrana za cirkulaciju je jezgrovito voće i sjemenke za užinu ili uz doručak jer sadrže esencijalne polizasićene masne kiseline koje su blagotvorne za zdravlje ljudi, a mogu se konzumirati u sirovom stanju. Mahunarke, grah, sočivo, buranija, grašak poželjne su u ishrani, ali ih ne kombinujte sa mesom.
Kao dodatak brojnim ljekovitim svojstvima, češnjak popravlja cirkulaciju tako što razrjeđuje krv, pa ne dolazi do stvaranja plaka u žilama. U nekim slučajevima češnjak direktno smanjuje razinu plaka u arterijama.
>>Kako poboljšati cirkulaciju prirodnim putem
Izbjegavati
Dodavanje šećera, slatkiše, prevelik unos soli. Najbolje bi bilo da neko vrijeme ne solite hranu. Zatim, ne preporučuje se crna kafa, pogotovo treba izbjegavati ness sa mlijekom i šlagom, kao i espreso. Najbolja opcija je filtar kafa. Povremeno je dozvoljena časa crnog vina.
Način pripreme hrane
Kratkotrajna i brza termička obrada hrane, bareno u vodi ili na pari, grilovana ili pečena hrana sa malo masnoće. Hranu prije obrade usitnite kako bi termička obrada bila brža.
Bitno je da koristite hladno cijeđena ulja, maslinovo ili od zrna grožđa. Maslinovo ulje sadrži oleinsku mononezasićenu kiselinu koja povoljno djeluje na zdravlje krvnih sudova.
Savjeti za dobru cirkulaciju
- postići i održavati poželjnu težinu
- svakodnevno jedite sirovo voće i povrće
- male količine posnog mesa i ribe
- svakodnevno konzumirajte žitarice od punog zrna
- koristite hladno cijeđeno maslinovo ulje
- koristite kalijumovu sol i smanjite sol u ishrani
- pijte dosta vode i biljnih čajeva
- svakodnevno hodajte
Preporučeni jelovnik
Doručak: Musli od različitih žitarica ( bez šećera). Nemasno mlijeko ili jogurt, dodati supenu kašiku sitno sjeckanog suhog voća i jezgrovitog.
Užina: jedna voćka.
Ručak: čorba od povrća, dva puta sedmično morska riba, dva bez mesna dana, tanjir mahunarki, salata od raznog povrća i bareno povrće.
Večera: parče integralnog hljeba, namazanog nemasnim sirom, salata od različitog povrća sa malo maslinovog ulja ili tanjir barenog povrća sa dodatkom integralnog pirinca, malo maslinovog ulja, cinija salate (razno povrće, vitaminska salata).
Najbolji čajevi za cirkulaciju
Za bolju cirkulaciju i smanjenje venskog zastoja preporučuje se čaj od koprive, stolisnika, ružmarina, borovnice, arnike… Te biljne vrste možete pomiješati u jednakim omjerima te na litru vode dodati dvije žlice čajne mješavine. Pijte jednu do tri šalice čaja na dan, zaslađeno medom ili nezaslađeno.
Čaj od ružmarina može se piti ili pripremati kao oblog: 5 g listića ružmarina kuhati dvije minute u 1,5 dl vode, pa procijediti i piti ujutro i navečer po jednu šalicu. Ovim čajem može se namočiti lanena krpa, koja se zatim omota oko stopala i prekrije suhim toplim ručnikom. Drži se pola sata navečer, prije spavanja.
Kao najbolji prirodni lijek za cirkulaciju je đumbir. Gingeroli iz đumbira proširuju arterije i tako poboljšavaju cirkulaciju. Ova biljka djelotvorno je sredstvo za smanjenje holesterola i triglicerida u krvi, a osim toga ublažava reumatske bolove, zagrijava organizam, otklanja grčeve u mišićima i stimuliše funkciju jetre. Čaj se priprema tako što se dvije kašičice svježeg ili kašičica suhog đumbira prelije šoljicom prokuhane vode, promiješa i pusti da se malo ohladi. Pije se topao napitak, dva puta dnevno.
Rakija za cirkulaciju
Konzumacija rakije donosi i zdravstvene prednosti naravno, ako se ne pretjeruje s količinama. Loša cirkulacija se uspješno potiče uz jednu rakiju. Naše bake i djedovi često su nakon buđenja čašicom rakije pokretali usporenu jutarnju cirkulaciju.
>>Evo kako jedna rakija svako jutro utječe na zdravlje