Hrana koju unosimo u organizam djeluje na neurotransmitere u mozgu koji su usko povezani s našim raspoloženjem. Stoga, konzumirajući namirnice čiji sastav djeluje na izlučivanje dopamina u mozgu, možemo unaprijediti vaše opće stanje uma. Hrana za dobro raspoloženje može biti raznovrsna, a šarenilo okusa često ima pozitivan uticaj na naše emocionalno stanje.
Naučnici su dokazali da konzumacija određenih namirnica zbog njihovih hemijskih sastojaka čini nas sretnijima, a posebno se ističu banana, avokado, sardina i čokolade.
Hrana za dobro raspoloženje
Donosimo najpoznatije namirnice za podizanje energije i raspoloženja:
Banana. Kao jednu od nutricionistički visokovrijednih namirnica naučnici navode banane. One su pune triptofana, aminokiseline koju organizam prerađuje u serotonin, neurotransmiter poznat kao hormon sreće koji poboljšava raspoloženje. Zbog toga prije nego što posegnete za lijekovima, prošetajte se tržnicom i opskrbite se serotoninom iz prirodnih izvora.
Avokado. Upečatljivo za održavanje dobrog duha poslužit će avokado. Također je prepoznata njegova pozitivna uloga u zaštiti srčanog mišića i krvnih žila. Odnedavno je poznato da konzumacija avokada utječe na bolje raspoloženje, jer sadrži tirozin, aminokiselinu koja se u organizmu prerađuje u dopamin i noradrenalin, odnosno dvije prijenosne supstance u nervnom tkivu koje pozitivno utječu na socijalizaciju i libido pojedinca.
Crna čokolada euforično dobra za raspoloženje
Čokolada u našem organizmu potiče stvaranje serotonina koji djeluje protiv depresije. No, također potiče i oslobađanje endorfina koji nam daje osjećaj zadovoljstva. Čokolada, osim što djeluje na hormon sreće i ublažava depresiju, odavno je poznata i kao afrodizijak. Tamna čokolada sadrži puno flavonoida koji opuštaju krvne žile te sprečavaju gubitak elastičnosti.
Šafran. Terapeutsko djelovanje šafrana spominje se još u antičko doba. Ovaj se začin u tradicionalnoj istočnjačkoj medicini naziva i “začinom sreće”, a koriste ga za tretiranje više od 90 različitih bolesti, od blage depresije do poremećaja u prehrani, jer utječe na reguliranje kompulzivne potrebe za hranom.
Srdele. I srdele djeluju poput antidepresiva jer obiluju omega-3 masnim kiselinama. Otprije je poznato da omega-3 masne kiseline štite kardiovaskularni sistem, no manje je poznato da smanjuju napetost te su vrlo važne za dobro funkcioniranje moždanih funkcija.