Tijekom trudnoće dijete od majke dobiva sve važne hranjive tvari potrebne za razvoj. Iz tog razloga je važno uravnotežiti sadržaj bjelančevina, ugljikohidrata i masti. Također, važno je u organizam unositi adekvatne količine vitamina i minerala.
Potrebe za određenim sastojcima se povećavaju za vrijeme trudnoće. Trudnice moraju paziti na adekvatan unos folne kiseline u organizam, vitamina B12, vitamina D te kalcija, željeza, cinka i magnezija. Ove tvari su od iznimne važnosti za pravilan rast i razvoj djeteta, kao i za zdravlje buduće majke.
Brojni mikronutrijenti koje smo spomenuli imaju i antioksidacijsko djelovanje, pa je potreba za njihov unos u organizam dodatno povećana budući da je trudnoća veliki potrošač tih antioksidanata. Za zdrav tijek trudnoće važnu ulogu ima i unos omega-3 masnih kiselina, prehrambenih vlakana i probiotika.
Značaj folne kiseline u trudnoći
Folna kiselina igra veoma značajnu ulogu u razvoju mozga i drugih struktura fetusa iz neuralne cijevi. Bez dovoljne količine ovog važnog vitamina B skupine, dijete može razviti spina bifidau i druge defekte.
Vjeruje se da adekvatan unos folne kiseline smanjuje rizik i od preranog poroda i niske porođajne mase, a može zaštititi i zdravlje same majke smanjujući rizik od bolesti srca i krvnih žila.
Trudnicama se savjetuje unos 600µg folne kiseline na dan, a to možete postići pažljivo planiranim odabirom namirnica koje su bogate folatom:
- Tamno zeleno lisnato povrće poput brokule i špinata su odličan primjer namirnice kojom možete zadovoljiti potrebe unosa folne kiseline u organizam.
- Mahunarke su također zdrave i bogate folatom, a najbolja među njima je grašak.
- Potrebno je jesti citrusno voće i banane, jer sadrže folate u sebi.
- Kikiriki je grickalica koju ne trebate izbjegavati. Bogat je folatima i super je ukusa.
- Dnevnu dozu folata možete unijeti u organizam jedući integralne žitarice, ili proizvode koji su obogaćeni žitom.