Candida albicans samo je jedna od gljivica koje vam mogu zagorčati život. Vrlo često se javlja nakon bolesti koje dovode do pada imuniteta ili kao posljedica jakog stresa. Hranom protiv kandide uključuje i izbjegavanje svih slastica i šećera u bilo kakvom obliku.
Gotovo neizbježno naseliće se na vašu kožu ili sluzokožu urogenitalnog ili probavnog trakta nakon intenzivnijih i dugotrajnijih terapija antibioticima.
U slučaju da se akutno gljivično oboljenje ne izliječi pravovremeno, može preći u hronično stanje. Simptomi poput bolova u stomaku, proliva, nadutosti, grčeva, loše probave, gorušice, ponavljajućih vaginalnih oboljenja, crvenila kože i upala sinusa mogu upućivati na postojanje kandidijaze.
Hranom protiv kandide
Tokom liječenja potrebno je izbjegavati sve gljive i kikiriki, u kojem su često razne plesni, odnosno gljivice. Slatko i sva jela s kvascem svedite na minimum. Budući da šećera ima i u voću, ni s njim nemojte preterivati.
Vaši bi se obroci trebali sastojati od 60 % svježeg povrća, 20 % proteina (birajte jaja, piletinu, ribu, soju i mahunarke), deset posto složenih ugljikohidrata (zob, pšenica cjelovitog zrna, grah i riža) te deset posto svježeg voća (papaja ili ananas). Doduše, izbjegavajte neke voćke zbog velike količine šećera koje sadrže (fruktoza). Također, za među obrok odaberite probiotičke jogurte koji će se pobrinuti za “naseljavanje” dobrih bakterija u vašim crijevima.
Prehrana protiv kandide uključuje i izbjegavanje svih namirnica koje sadrže pivski kvasac. To znači da biste se trebali odreći omiljene kombinacije: pica i piva, ali i kruha i peciva te alkoholnih pića općenito jer te namirnice olakšavaju razmnožavanje gljivice i povećavaju rizik od recidiva. Isto vrijedi i za laktozu, pa treba izbjegavati mlijeko i mliječne prozvode, ali i neke vrste sireva koje sadrže kvasac i plemenitu plijesan.
Vaginalna infekcija gljivicama Candidae albicans može se javiti i zbog manjka željeza, cinka, folne kiseline i vitamina B12. U liječenju kandidijaze, od pomoći može da bude crni i bijeli luk, probiotici, cimet i origano. Bijeli luk se pokazao djelotvornijim od “nistatina”, lijeka za gljivična oboljenja.
Prirodni lijekovi protiv kandide
Za prirodni preparat protiv gljivica u 100 ml jogurta ili 100 ml kantariona dodajte ukupno pet kapi čajevca (tinktura), pet kapi lavande i pet kapi kamilice. Natopite tampon i stavite u vaginu. Postupak ponovite tri do četiri puta na dan.
Liječenje candide jogurtom – Jogurt i razni probiotici saveznici su dobrih bakterija i samim tim neprijatelji gljivica. Pri pojavi gljivica pijte oko pola litre jogurta na dan. On može umanjiti svrbež i crvenilo nanesete li ga direktno na zahvaćenu sluznicu. Ostavite 10-ak minuta i potom isperite vodom.
Češnjak protiv kandide – Pojačan unos češnjaka djeluje kao prirodni lijek protiv gljivica i bakterija zbog sumpornih glikozida te vitamina i ulja. Češnjak se može umetati direktno u vaginu, tako da se režanj oguli i umota u čistu gazu poput tampona te umetne u rodnicu. Pripazite da dio gaze ostane vani tako da je možete lakše izvući. Dođe li do osjećaja intenzivnog peckanja, izvadite češnjak. Terapija se treba provoditi sve do prestanka simptoma.
Soda bikarbona protiv kandide – Pospješiti će alkalno stanje organizma, u kojem se gljivice teže razmnožavaju. Možete pripremiti otopinu od dvije litre pokuhane vode s dvije jušne žlice soda bikarborne te svakodnevno ispirati vaginu kroz mjesec dana, osim za vrijeme menstruacije.