Ishrana tokom mjeseca ramazana: Koju hranu i pića treba izbjegavati?

-

Ishrana u ramazanu tokom predstojećeg mjeseca posta ramazana, razlikuje se od svakodnevne ishrane. Stoga je potrebno obratiti pažnju na savjete ljekara i nutricionista kako bi organizam funkcionirao bez većih problema i tokom posta.

Ishrana u ramazanu

Izbjegavati kaloričnu hranu
Tokom mjeseca posta preporučuje se ishrana bogata vitaminima, mineralima i oligo elementima. Da koristite sezonske salate, voće i povrće. Izbjegavati kaloričnu hranu, prilikom iftara izbjegavati gazirana pića, i to hladna pića. Koristiti mlaku vodu i sokove, iftariti se hurmom preporuka je svima.

- Google oglasi -

Masna hrana ne zadovoljava dnevne potrebe čovjeka u toku dana i luči se putem kože. U namirnice koje organizam probavlja sporije spadaju grašak, ječam, pšenica, grah, riža… Lako probavljive namirnice, s druge strane, su one koje sadrže šećer i bijelo brašno. Vlakna koja uvelike hrane organizam tokom dana su ona iz voća s korom te sušeno voće među kojima kajsije, smokve ili šljive.


Kada je riječ o piću, postačima se tokom ramazana ne preporučuje konzumiranje gaziranih pića koja imaju loš utjecaj na organizam te izazivaju smetnje u želucu i crijevima. Tako da je bolje da ako se može konzumira toplija voda, prirodni sokovi na sobnoj temperaturi ugrijani kako bi organizam bio zaštićen.

Čuvati se povišenog tlaka
Tegobe su uglavnom gastrološkog karaktera i javljaju se sat ili dva nakon iftara, uslijed prejedanja i konzumacije veće količine hrane. Tu su bolovi u stomaku, povraćanje. Pacijenti koji imaju visok pritisak, a ne piju redovno lijekove mogu biti u stanju povišenog tlaka.

Postači koji svakodnevno uzimaju redovne terapije lijekova također mogu uskladiti uzimanje medicinskih aparata s cjelodnevnim postom.
Primati redovnu terapiju lijekova i postiti je moguće tako što ćete lijekove uzimati na sehuru i na iftaru. Ukoliko pacijent mora uzimati lijekove, onda se post ne preporučuje.S obzirom na dolazak toplijih dana, starijim osobama preporučuje se da ne izlaze i svoje obaveze da prilagode ujutro do 10 sati. Ako moraju izaći, da to bude lagana odjeća i da pokriju glavu.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Najjači napitak za imunitet – dovoljna je jedna čaša

Imunost ili otpornost (od lat. immunitas – oslobođen od...

Kako da odaberete najukusniju lubenicu?

Najljepše nas osvježi, nakon radnog dana i ukusnog ručka,...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas