Način ishrane može da bude od ključnog značaja u borbi protiv depresije, poručuju australijski istraživači sa Univerziteta u Sidneju. Oni tvrde da polinezasićene masne kiseline, gospina trava i neke vrste vitamina B mogu da utiču na raspoloženje, time što povećavaju apsorpciju kemijskih prenosilaca poruka u mozgu, izvještava Rojters.
Ishrana i biljke protiv depresije
Postoje brojni epidemiološki i eksperimentalni dokazi, kao i dokazi iz svakodnevnog života da riba i ulja koja ona sadrži štite od depresije, ukazuju australijski istraživači, naglašavajući da bi od značaja mogao da bude i odnos unosa omega-3 i omega-6 masnih kiselina, budući da ove druge mogu da spriječe apsorpciju prvih. Još jedan kandidat za prevenciju depresije ishranom jeste aminokiselina triptofan, koje ima dosta u purećem mesu.
Tijelo triptofan pretvara u neurotransmiter serotonin, što ima umjereno povoljno dejstvo na raspoloženje.
Što se tiče B vitamina folata, kao i vitamina B6 i B12, kao i S-adenosilmetionina (SAMe), istraživanja o njihovom eventualnom uticaju na depresiju daju proturiječne rezutate, ističu australijski istraživači. Slično važi i za gospinu travu – dok europske studije ukazuju da ona djeluje kao antidepresiv, dotle američka daju suprotne rezultate.
Međutim, prema mišljenju mnogih stručnjaka, to je posljedica moguće interakcije ove biljke s drugim medikamentima.
Zaključak australijskih istraživača je da je došlo vrijeme da se prizna uloga uravnotežene ishrane u održavanju mentalnog zdravlja.