Bore na koži, poput sjede kose ili oslabljenoga vida i sluha, samo su jedan od znakova starosti. Koža novorođenčeta je glatka, tanka, prozirna. Kako dijete raste, koža postepeno deblja.
U pubertetu postiže normalnu debljinu, da bi poslije 50. godine života opet postala tanja. Mladenačka je koža glatka, napeta, elastična, u njoj se nalazi dovoljno vode i masti, potkožno tkivo dobro je razvijeno, a cirkulacija krvi radi “bez greške”.
Bore na koži
>> Izbrišite bore i tragove umora sa lica u trenu
Pod starost poremećuje se cirkulacija krvi u svim organima i tkivima, tako i u koži. Ishrana kože postaje sve slabija, potkožno masno tkivo nestaje, smanjuje se lučenje loja i znoja, koža postaje suha i lagano se ljušti, siromašna je vlagom te gubi elastičnost i počinje se smežurati, na licu i drugim dijelovima tijela nastaju bore, obrazi omlohave, pod očima se stvaraju mlohave kesice.
Dojenče koje zbog bolesti izgubi mnogo tekućine, npr. povraćanjem i proljevom, ima kožu poput starca, suhu, neelastičnu, smežuranu. To se događa i odraslim osobama koje boluju od bolesti što dovode do velikoga gubitka tekućine, ili zbog dugotrajne žeđi.
>> 10 iznenađujućih krivaca za bore, prištiće, suhu kožu i ružan ten
Poznato je da se “staračka koža” ne javlja u istim godinama. Kod nekih se bore javljaju prije 50. godine života, dok poneki starac u 70. godini ima kožu “poput dojenčeta”. Na bore utječe nasljeđe, način života, rada, prehrane. Poznato je da se “staračka koža” znatno ranije javlja u onih osoba koje je stalno izlažu suncu. Dugotrajno sunčanje ubrzava
proces sušenja. Nije točno mišljenje da je koža bakrene ili čak crne boje mnogo zdravija od kože koja nije suviše izlagana sunčanim zrakama. Osim predrasuda, i moda tjera mlade, naročito žene, da satima leže “pod najjačim suncem”. Lijepu bakrenu boju poslije plaćaju preranim starenjem kože, koje više ne može spriječiti ni najskuplja kozmetika.
Na koži koja je trajno izložena sunčanim zrakama javljaju se i druge promjene: proširenje krvnih žilica, mrlje zbog pojačane pigmentacije i depigmentacije, koža postaje suha, hrapava, tamna, često dubokim brazdama podijeljena u rombična polja. To se vidi na vratu ljudi koji stalno rade na suncu i vjetru. Pod utjecajem sunčanih zraka javljaju se bradavice i druge izrasline, koje mogu biti osnova za razvoj raka kože.
>> Stvari koje uzrokuju bore, a kojih se možete riješiti
Na kožu štetno djeluje i neuredan način života, pretjeran rad, nedovoljan san, pušenje. Kožu. postepeno oštećuje sve ono što remeti dobru cirkulaciju krvi u koži. Čak i pretjerano pranje kože sapunom oštećuje kožu jer skida previše masnoće s njenoga površinskog sloja. Pojedine bore, uglavnom na licu, mogu nastati i zbog stalnih, ponavljanih pokreta mišića. Neke osobe vrlo rano dobiju bore na čelu i licu.
Za njegu kože proizvodi se na stotine kozmetičkih preparata koji sadrže vitamine, hormone, ekstrakte biljaka. Najbolje je da oblik i vrstu kozmetičkoga preparata odredi stručnjak, preparati djeluju preventivno, tj. samo odlažu starenje kože. Od svih preventivnih postupaka najvažnije je izbjegavati štetne utjecaje koji izazivaju prerano starenje kože, masaža povoljno utječe jer pojačava prokrvljenost, pospješuje rad žlijezda, poboljšava elastičnost.
Svi ti postupci moraju se primjenjivati pravovremeno. Već izražene bore ne može ukloniti nikakva krema niti masaža. Niti jedna osoba koja je navršila 40 godina života nema normalnu kožu.