Nos vam curi, astmatični napadi su učestali, oči vam suze, neprestano se češete – ako patite od alergije, znate kako je to strašno. Alergeni vam ne dozvoljavaju da predahnete. Supstance koje izazivaju ovu pretjeranu reakciju organizma vrebaju iz svakog ćoška, napadaju vas čim otvorite prozor.
Evo kako možete da pobijedite alergije u kući, za stolom, u prirodi. Iako četvrtina osoba sklonih alergijama doživljava svoj problem kao pravu pravcatu bolest, ogromna većina se sama liječi ili podcjenjuje simptome, dok se samo mali broj obraća alergologu.
– Zagađen vazduh dodatno usložnjava problem. Čvrsti dijelovi zagađivača vezuju se za čestice polena, raznose ih i povećavaju njihovu koncentraciju u vazduhu – objašnjava dr Luca Testoni, alergolog na milanskom Institutu „Humanitas“. – S druge strane, pošto je efekat staklene bašte poremetio normalan ritam smjenjivanja godišnjih doba i razvoja biljaka, polena je više, a sezona mu duže traje.
Kućna obrana i savjeti protiv alergije
Krivac je i duhanski dim. Talijanski stručnjaci su ustanovili da neke supstance iz cigareta iritiraju i oštećuju respiratorne puteve, koji zbog toga postaju podložni alergijskim reakcijama. Naredni savjeti, u kombinaciji sa odgovarajućim lijekovima, mogu vam pomoći da spriječite ili barem ublažite simptome – u svakom slučaju, osjećat ćete se bolje. I to odmah. Protiv prašine, polena i grinja koristite jake usisivače, često mijenjajte posteljinu i odaberite odgovarajuće biljke za kuću.
Čestice prašine i polena talože se na namještaju, tepisima, prekrivačima i jastucima i tako povećavaju rizik od alergijskog napada. Metla i mokra krpa neće vam mnogo pomoći u borbi protiv tih sićušnih neprijatelja vašeg zdravlja: metla će ih samo podići u vazduh, što će samo još više pogoršati situaciju, dok će ih mokra krpa ukloniti samo djelimično. Najbolji su usisivači sa hepa-filterom koji zadržava i najsitnije čestice. Efikasnost modela sa vodenim filterom još se ispituje, ali preliminarni rezultati istraživanja pokazuju da u vazduhu koji iz njih izlazi ipak ostaju alergeni.
Stručnjaci savjetuju da jednom nedjeljno mijenjate posteljinu i perete prekrivače. Po povratku iz šetnje, odmah se presvucite i izujte i, ako je potrebno, operite kosu, pošto je ona idelano skrovište za alergene. Posebnu pažnju obratite na krevet koji je pravi raj za grinje. Nabavite specijalan antialergijski prekrivač za dušek i jastučnice. I još nešto: kad usisavate prašinu, pređite usisivačem i preko dušeka.
Životinje i cvijeće
Alergija na mačju dlaku jedna je od najčešćih vrsta alergije: na nju reaguje deset posto osoba sklonih alergijama (samo jedan posto reaguje na pseću dlaku). Ako ipak ne možete da se rastanete od svog ljubimca, barem ograničite količinu dlake sa kojom ćete dolaziti u kontakt, nemojte da dozvoljavate mački ili psu da leži na tepihu ili namještaju, često perite pod, namještaj i prekrivače i redovno vjetrite prostorije u kojima boravite.
Često kupanje životinje nije od pomoći – jedna američka studija pokazuje da je samo šest sati poslije kupanja koncentracija alergena za koje su odgovorni kućni ljubimci ista kao prije kupanja. I nemojte da držite pijesak za mačku u kupatilu, pošto njen urin može da iritira respiratorne puteve. – Biljke ne treba da izbacite iz stana zato što prečišćavaju vazduh i obezbjeđuju adekvatan nivo vlažnosti.
Neke sobne biljke mogu, međutim, da budu uzrok alergije. Najviše alergena oslobađaju fikus benjamin, spatifilum i astromerija – napominje prof. dr Đuzepe Frengueli, botaničar sa Univerziteta u Peruđi. – Bolje gajite ginko bilobu, veoma atraktivnu tropsku biljku.