Jabučni ocat najjeftiniji prirodni lijek: Evo šta se sve može liječiti jabučnim octom

-

Jabučni ocat kao lijek je izvanredan kome uvaženi stručnjaci pripisuju čudotvornu moć. Smatraju da jabučni ocat treba da postane dio svakodnevne ishrane. Iako postoje mnoge primjene jabučnog octa, neke su informacije o njemu ipak netačne. Svako korištenje treba biti s oprezom jer previše ove namirnice ipak može biti loše za organizam.

Lijek ili prevencija, ova namirnica koristi se već od davnina za mnoga oboljenja. U vrijeme građanskog rata u Americi korišten je kao antiseptik. Glavni sastojak je dakako jabuka, koja je već sama po sebi voće koje bi se trebalo jesti svaki dan.

- Google oglasi -

Ocat ima snagu čistiti i raskidati naslage masti i sluzi, ali i oksidirati krv. Evo i nekoliko recepata koji su se pokazali veoma uspješni u liječenju pojedinih smetnji i bolesti.

Kako se pravi jabučni ocat?

Potrebni sastojci za pripremu su:

  • neprskane jabuke (najbolje su divlje, samonikle, ali mogu da posluže i gajene)
  • šećer

Jabuke dobro oprati, odstraniti peteljke, a zatim ih zajedno sa sjemenom usitniti i samljeti na mašini za meso. Zajedno sa sokom koji puste staviti u veći lonac ili manju kacu. Ako nema dovoljno soka, može se na deset kilograma jabuka dodati četvrtinu litra prokuhane i ohlađene vode. Zatim dodati na ovu količinu i 100 gr šećera, sve dobro izmiješati, sud prekriti čistom, višestruko ispresavijanom gazom i ostaviti na toplom mjestu ili na suncu.

Povremeno pregledati i promiješati. Posuda se povezuje višeslojnom gazom i ostavlja na mjestu gdje temperatura ne pada ispod 18 stupnjeva celzija a ne prelazi 25 stupnjeva. Fermentacija traje oko 25 do 30 dana, na suncu nešto kraće. Poslije završenog procesa ocat se pažljivo procijedi i razlijeva u čiste boce.

- Google oglasi -

Boja treba da mu je svijetlo žuta i bez taloga. Kada se zapazi da je fermentacija gotova i da je ocat dovoljno kiselo, sve procijediti najprije kroz rijeđe, a zatim i kroz gušće sito ili cjediljku, a na kraju i kroz višeslojnu gazu, da bi se dobila bistra tečnost. Ocat sipati u boce, hermetički zatvoriti i čuvati na hladnom i mračnom mjestu. Ukoliko se poslije izvjesnog vremena ocat usred zrenja zamuti, ili se pojavi talog, treba ga još jednom procijediti kroz višeslojnu gazu i ponovo sipati u čiste boce. Čuva se na hladnom i tamnom mjestu, a rok upotrebe mu je praktično neograničen.

Jabučni ocat kao lijek

Ustanovljena je optimalna doza jabukovog octa koju treba uzeti u toku jednog dana. To je rastvor od 2 kašike octa u mlakoj, prethodno prokuhanoj vodi, uz dodatak dvije kašike meda. Ovaj eliksir pomaže kod bolesti grla, kod neuredne probave, slabe cirkulacije i razmjene materija u organizmu. Preporučuje se i kod bolesti srca, bubrega i krvnih sudova. Prema nekim izvorima, dobro se pokazao u povećanju plodnosti kako kod ljudi tako i kod životinja, i u liječenju noćnog mokrenja kod djece. Dokazano je i da jabučni ocat kao lijek snižava povišeni krvni tlak i da je odličan saveznik u očuvanju vitke linije.

Protiv svraba na koži preporučuje se oblog od jabučnog octa, a trljanje i masiranje ovim rastvorom izvanredno prija i potpuno zdravim osobama. Osim osjećaja svježine koje dugo traje, ovakve “kisele kupke” daju koži mekoću, vlažnost i zdravo rumenilo.

U svojstvu obloga ili sredstva za utrljavanje, jabukov ocat se također primjenjuje kod proširenih vena, u kombinaciji sa unutrašnjom upotrebom octa, prelaskom na zdraviju ishranu i čišćenjem organizma, postižu se dobri rezultati.

Na isti način, jabukov ocat olakšava i neke reumatske bolesti i otklanja osjećaj stalnog umora, na koji se žali sve više ljudi.

Upotreba, jabučni ocat kao lijek

Nerazblaženim jabučnim octom ispire se grlo kod prvih znakova prehlade, a vrlo je preporučljivo ponijeti na put (pogotovu ljeti) bočicu octa da bi se spriječile nelagodnosti u probavi koje se obično vezuju za promjenu vode i hrane.

U ishrani sportaša, ali i intelektualaca, jabukov ocat i njegova kombinacija sa medom trebalo bi da zauzmu važno mjesto. Ovaj ocat je prebogat kalijem, a on utiče na rad mišića i živaca, a učestvuje i u biokemijskim procesima na staničnom nivou.

Ako ste sa svojim ljekarom isključili druge uzroke, a osjećate slabost, pospanost, grčenje i bolove u mišićima, vjerojatno vam samo nedostaje kalij, kura sa jabukovim octom dati će ubrzo odlične rezultate.

Ljekovitost jabučnog octa

Protiv kroničnog umora – Pomiješati tri kašičice jabučnog octa sa šalicom meda, sipati u teglu i uzimati svako večer prije spavanje po dvije kašičice ove mješavine. Drugi način je kašičicu octa sipati u času vode i piti za vrijeme ručka.

Protiv glavobolje – Popiti čašu vode u kojoj su razmućene dvije kašike meda i dvije kašike jabukovog octa.

Protiv opekotina – Na opekotinu nanijeti jabukov ocat nekoliko puta. To će spriječiti pojavu plika i ublažiti bol.

Snižavanje krvnog tlaka – Tri puta dnevno piti čašu vode sa dvije kašičice jabukovog octa.

Ispiranje grla – U čašu vode sipati kašičicu octa i ispirati grlo na svaka dva sata.

Protiv bolova u sinusima – Na svaki sat, sedam puta popiti čašu vode u kojoj je razmućena kašičica jabukovog octa.

Protiv reumatičnih bolova u zglobovima – Bolna mjesta u toku noći obložiti platnenom tkaninom koja je dobro natopljena jabučnim octom a odozgo uviti suhom flanelskom tkaninom. Uz svaki obrok popiti čašu vode u kojoj je razmućeno deset kašičica jabučnog octa.

Protiv ekcema – Oboljela mjesta mazati jabučnim octom četiri puta dnevno i tri puta u toku noći. Ubrzo će ekcem i svrab nestati.

Protiv proširneih vena – Svakog jutra i večeri istrljati čistim jabučnim octom kožu preko proširenih vena. Dva puta dnevno popiti čašu vode sa dvije kašičice octa. Ova terapija traje mjesec dana.

Protiv mitesera – Jedan dio jabučnog octa izmiješati sa osam dijelova vode i tom tečnošću tri puta dnevno prskati lice.

Jabučni ocat za mršavljenje

Svako jutro na prazan želudac piti čašu vode sa jednom do dvije kašičice octa ili uz svaki obrok popiti čašu vode sa dvije kašičice octa. Terapija traje dva mjeseca. Jabučni ocat kao lijek utiče na sagorijevanje suvišnog masnog tkiva.

- Google oglasi -

3 KOMENTARI

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Herbarium – Divizma

Nazivi biljke Familija: Scrophulariaceae Narodni: Divizma Latinski: Verbascum thapsiforme Ljekarski: Flores, Folia, Herba...

Kako jaja doprinose zdravlju i koliko ih treba pojesti dnevno?

Jaja su bogata nutritijentima, sadrže u značajnim količinama skoro...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas