Proljetni jaglac vjesnik proljeća – Ljekovita svojstva – Čaj od jaglaca recept

-

Jaglac (vesnača, jagorčika, lat. Primula) je jedna od prvih biljaka koja cvate u proljeće. To je trajnica sa kratkim i smeđim korijenom. Jajasto okrugli prizemni listovi složeni su u rozetu. Valovito su nazubljeni, a u vrijeme pupanja uvinuti unatrag. Iz središta rozete izraste 10 do 20 cm visoka cvjetna stapka na čijem se kraju nalazi 5 do 10 žutih cvjetova.

Cvjetovi su složeni u štitasti cvat, a nalaze se u duguljastoj zelenoj čaški. Cijela je biljka dlakava. Među zaštićenim biljkama mnogih razvijenih zemalja jeste i ovaj rani proljetni jaglac vjesnik proljeća. Njena medeno žuta boja na planinskim livadama simbolizira pobjedu nad zimom. Nije slučajno baš jaglika bila ta koju je izabrao legendarni Knajp da se s njom fotografiše.

- Google oglasi -

On je poznavao njene prednosti i visoko je cijenio. Jagorčevina pročišćava krv i iz organizma uklanja uzročnike reume i kostobolje. Ako neko ima sklonost ka oboljenjima mišića i ligamenata, neka svakodnevno pije čaj od jagorčevine, (jednu do dvije šalice), i bolovi će prestati. Jedno od najefikasnijih sredstava protiv nesanice je upravo ova biljka, koja je preporodila mnoge ljude i spasila ih od fizičke i duševne iscrpljenosti.

Jaglac ljekovita svojstva

Jaglac biljka raste u svijetlim šumama, među živicama, u grmlju. Za lijek se u maju skupljaju cvjetovi, listovi i korijen.

Ljekovito djelovanje: jaglac je izuzetno dobar lijek za liječenje plućnih bolesti, nesvjestice i lupanja srca. Čaj pripremljen od cvjetova povećava broj crvenih krvnih zrnaca. Osim toga, koristi se u liječenju  nesanice, migrene i neuredne menstruacije. Pospješuje cirkulaciju krvi i izbacivanje sluzi.

Čaj od jaglaca recept

- Google oglasi -

Čaj od korijena jaglaca vrlo uspješno djeluje kao umirujuće sredstvo za stišavanje glavobolje, nervoze, nesanice, vrtoglavice i nesvjestice. Pored svega, jaglac se koristi za liječenje uzetosti, bolesnih bubrega, reumatizma i kronične začepljenosti.

Čaj koji se preporučuje treba uzeti prije svih sintetičkih sredstava koja obećavaju miran san. Ovaj čaj donosi san liječeći sve uzroke nesanice, čuvajući nerve i zdravlje uopće.

jaglac

Priprema čaja: Potrebno je 50 g jagorčevine, 25 g lavandinog cvijeta, 10 g hmelja i 15 g kantarina. Jednu vrhom punu kašiku ove mješavine preliti sa 1/4 l vrele vode, pa ostaviti da odstoji tri minuta. Pije se pred spavanje, veoma vrelo, koliko god se može podnijeti, zaslađeno sa malo meda.

Jagorčevina izvanredno povoljno djeluje na nerve i srce, jača ih i smiruje glavobolje na nervnoj bazi. Izvrsno djeluje i na upalu srčanog mišića, a prevencija je protiv izljeva krvi u mozak.

Odličan čaj za istjerivanje pijeska iz bubrega dobit ćemo ako skuhamo korijen jaglike i pomiješamo ga sa medom. Pravi proljetni čaj koji čisti krv dobiva se od 50 g jaglike, 50 g zovinih izdanaka, 15 g koprivinog lista i 15 g korijena maslačka. (Izdankom zove nazivamo tek iznikle pupoljke lišća na granama zovinog drveta).

Protiv srčanih tegoba posebno ljekovito je vino od jaglike. Možemo ga i sami pripremiti od cvijeta jaglike koji naberemo u proljeće, napunimo njime – ali prilično rastresito – bocu od 2 litra i nalijemo čistim bijelim vinom. Bocu držimo na suncu dvije nedjelje. Uzima se 2-3 gutljaja po potrebi. Teži srčani bolesnici mogu uzimati dnevno po 3 jelovne kašike.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Previše sna nije dobro za zdravlje

Premalo sna svakako ne utiče dobro na zdravlje, ali...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas