Iako je najpoznatiji kao jedan od prvih vjesnika proljeća, jaglac je ujedno i ljekovita biljka. Ljekovitost jaglaca prepoznata je u 15. stoljeću, a posebno se koristio kod paraliza koje su bile posljedica moždanog udara. Danas se kao sredstvo za iskašljavanje i blagi sedativ koriste dvije vrste jaglaca. Obični jaglac (Primula vulgaris) koji se prepoznaje po prizemnim listovima i cvjetnim stabljikama kod nas je mnogo češći, ali nešto slabijeg djelovanja od ljekovitog jaglaca ili jagorčike (Primula veris). Cvjetovi i listovi jaglaca odlično su sredstvo protiv proljetnog umora, gihta, reume, bronhitisa i hripavca. No budući da sadrže tragove štetnih tvari, ne treba uzimati velike količine.
Jaglac biljka sadrži čitav niz ljekovitih tvari, prije svega saponin koji djeluje na smekšavanje i rastvaranje sluzi. Saponin je uglavnom sadržan u korijenu, ali su spojevi saponina sadržani i u zelenoj čaški cvijeta i u listovima, pa cvjetove treba brati zajedno s čaškom. Osim toga, zelena čaška sadrži vitamin C. Jaglac je kao jedna od prvih proljetnih biljaka neobično važan jer liječi sve katare, prekomjernu sluz, kašalj i gripozne pojave koje se pojavljuju krajem zime.
Nadoknađuje u organizmu istrošeni vitamin C. Jaglac biljka se preporučuje kao lijek kod teških bronhalnih katara, upale pluća ili hripavca. Osim toga, korijen i cvjetovi jaglaca, djeluju na čišćenje krvi i izlučuju sve one otrovne tvari koje utječu na stvaranje bolesti gihta i reumatizma.
Jaglac biljka
Obični jaglac prvi je vjesnik proljeća. Mladi listovi izuzetno su bogati vitaminom C, a mogu se jesti na salatu, u juhama, miješanim varivima i vitaminskim čajevima. Iako nije naročito ukusno, pomaže protiv proljetnog umora.
Ovu vrstu jaglaca naći ćemo u cvatu od kraja februara do aprila, najviše na sunčanim, suhim livadama i obroncima, u voćnjacima, uz grmlje i na svjetlijim mjestima u listopadnim šumama. Lišće jaglaca ubrajamo među najbogatije izvore vitamina C.
Za pripremu svježih salata mogu se upotrebljavati samo posve mladi listovi. Iako nisu posebno ukusni, mogu se jesti usitnjeni i izmiješani s drugim biljem. Od mladih listova mogu se priređivati juhe i miješana variva, umaci i vitaminski čajevi. Budući da sadrže tragove saponozida ne treba ih jesti u prevelikim količinama .
>>Jagorčevina kao lijek, a sve ljekovite pripravke od jagorčevine možete pročitati ovdje.
Želite li uzgojiti jaglace u vrtu, obični jaglac posadite u bogatu, vlažnu zemlju i laganu sjenu (npr. ispod voćaka). Rani (ljekoviti) jaglac bolje će uspijevati na područjima sličnijim njegovu prirodnom planinskom staništu, tj. na dobro dreniranom sunčanom tlu. Jaglace je najjednostavnije razmnožiti dijeljenjem busenova a posađene biljke dobro je malčirati.
>>Želite li napraviti ljekoviti sirup od jaglaca recept pročitajte ovdje.
Od cvjetova jaglaca rade se mnogi ljekoviti pripravci. Cvjetovi jaglaca mogu se pomiješati s jednakim dijelovima brezova i koprivina lista te od njega pripravljati čaj koji se upotrebljava za proljetno “čišćenje krvi”. Takav čaj pije se polagano, od dva do tri puta na dan.
Jaglac čaj
Potrebni sastojci:
- 2 kašike cvjetova jaglaca
- 3 dl prokuhane vode
Priprema: Usitnjene suhe cvjetove jaglaca s čaškom i stabljikom, ili dvostruko više svježih, preliti kipućom vodom te pokriveno ostaviti da odstoji 5 minuta. Procijediti čaj te zasladiti medom.
Čaj od cvjetova jaglaca smiruje nervozna stanja, liječi nesanice, jača živce. Preporučuje se isprobati ovaj prirodni lijek prije svih sintetičkih lijekova koji obećavaju miran san. Ovaj čaj donosi san i liječi sve uzroke nesanice. Osim toga, jaglac čisti krv, potiče proizvodnju crvenih krvnih zrnaca, pospješuje cirkulaciju krvi, izbacivanje sluzi te uopće potiče cijeli metabolizam
Recepti za čaj protiv kašlja, ljekovito vino…
Protiv dugotrajnog kašlja pomaže mješavina od 40 g korijena jaglaca, 20 g sjemenki anisa, 2 g sjemenki komorača i 20 g lista podbjela – od jedne kašike mješavine pripremi se čaj koji se pije od dva do tri puta na dan, zaslađen medom.
Za pripremu ljekovitog vina od jaglaca staklena tegla rastresito se napuni svježim cvijetom i listom jaglaca te prelije do vrha bijelim vinom. Teglu zatvorimo i stavimo na toplo mjesto. Nakon tri sedmice procijediti i preliti u staklenu bocu. Ovo se vino tradicionalno koristilo za jačanje srca, a uzimalo se tako da bi se tri puta dnevno po 1 velika kašika ovoga vina rastopila u čaši vode.
Cvjetovi ranog jaglaca koriste se za ukrašavanje hrane i slatkiše
Rani jaglac, proljetni jaglac ili jagorčika (Primula veris) trajna je biljka koja za razliku od običnog jaglaca nosi na vrhu stabljike cvjetove složene u štitasti cvat koji je nagnut na jednu stranu. Cvijeta od marta do maja . Ova lijepa biljka raste na brdskim livadama izloženim suncu, u svjetlijim listopadnim i miješanim šumama te na njihovim rubovima, među grmljem, posebno na brežuljcima s vapnenastom podlogom.