Melem za vaša pluća – Narodni lijek

-

Jedan od prvih vjesnika proljeća jagorčevina (Primula vulgaris) od davnina je poznata kao lijek za iskašljavanje, bronhitis i nazeb.

Bogata je saponizidima, enzimima, mineralima i esencijalnim kiselinama, koristi se kod migrene, nesanice, reumatizma. Ublažava proljetni umor koji karakterizira ubrzano zamaranje, malaksalost, vrtoglavica, pospanost i depresija, a javlja se s prvim sunčanim danima kod svake druge osobe.

- Google oglasi -

I ova biljka se najčešće koristi za liječenje plućnih bolesti i lupanja srca. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama zbog saponina, koji može da uzrokuje neželjene posljedice.

Jagorčevina kao lijek

U ljekovite svrhe se koristi sušeni korijen, listovi i cvjetovi koji se beru isključivo po sunčanom vremenu i suše jedan dan, na toplom i prozračnom mjestu. Listovi se beru dok biljka cvjeta i suše tri-četiri dana. Korijen može da se izvadi tada ili u jesen. U narodnoj medicini se koristi kao prirodan ekspektorans, odnosno sirup za izbacivanje sekreta i sluzi iz grla i pluća.

Na iskašljavanje najviše utiču saponozidi, kojih najviše ima u korijenu jagorčevine. Čaj od ovog dijela biljke djeluje kod glavobolje i vrtoglavice, a smiruje i nervozu. Kada se pomiješa sa medom, pomaže kod izbacivanja kamena iz bubrega.

>>Jaglac biljka prvi vjesnik proljeća sa mnogim ljekovitim svojstvima

- Google oglasi -

Pripravci od jagorčevine

Nesanica i glavobolja – potrebno je 50 g jagorčevine, 25 g lavandinog cvijeta, 10 g hmelja i 15 g kantariona. Do vrha punu kašiku ove mješavine prelijte sa 1/4 l vrele vode i ostavite da odstoji tri minuta. Procijeđen čaj se pije zaslađen medom, dok je vrel, pred spavanje.

Prehlada i suvi kašalj – 50 g usitnjenih cvjetova jagorčevine prelije se litrom ključale vode i ostaviti da odstoji pola sata. Procijedi se u stakleni bokal i pije pet šoljica dnevno.

Proljetni umor – u avanu se usitni 10 g suhog korijena jagorčevine, 10 g cvjetova majčine dušice i 10 g anisa. Mješavina se prelije sa 2,5 dl kipuće vode i procijedi, pije se jedna šolja dnevno.

Drugi recept je: 50 g jagorčevine, 50 g pupoljaka zove (zelene, neotvorene drške cvijeta), 15 g koprive i 15 g korijena maslačka. Puna kašičica ove mješavine se sipa u 1/4 l kipuće vode i ostavi da odstoji tri minuta. Nakon toga se procijedi, po potrebi zasladi medom. Ovaj čaj se koristi i za pročišćavanje krvi.

Srčane tegobe – Bocu od 2 l napunite svježim cvjetovima jagorčevine, pa nalijte bijelo vino, tako da cvjetovi plivaju. Flašu zatvorite i ostavite na sunčanom mjestu dvije nedjelje. Nakon toga napitak je spreman za upotrebu, uzima se tri puta dnevno jedna supena kašika.

Čaj od jagorčevine – Jedna kašičica jagorčevine prelije se sa 1/4 litra vrele vode i ostavi da odstoji kratko vrijeme.

Recept za sirup od jagorčevine za iskašljavanje i čišćenje pluća

Pet supenih kašika usitnjenog korijena jagorčevine preliti sa 400 ml hladne vode, zagrijati do ključanja, smanjiti vatru i na nižoj temperaturi kuhati 15 minuta. Skloniti sa šporeta i ostaviti da stoji dva sata. Procijediti, pomiješati sa jednakom količinom meda. Sirupu dodati 9 kapi etarskog ulja anisa, dobro promiješati plastičnom ili drvenom kašikom i čuvati u čistoj flašici u frižideru.

Sirup se pije tri puta na dan po jedna supena kašika za odrasle, a kafena kašičica za djecu.

Čajna mješavina za iskašljavanje i prorjeđivanje gustog šlajma

Potrebno je pomiješati 50 g cvijeta jagorčevine, 50 g anisa i 50 g cvijeta bagrema. Jednu supenu kašiku čajne mješavine preliti sa 250 ml ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti da stoji 15 minuta. Procijedi i piti čaj zaslađen sa medom.

- Google oglasi -

6 KOMENTARI

  1. Jako zdrava i efikasna jagorčevina isprobana prvo kod upale krajnika bronhitisa za iskašljavanje i još mnogo ja sam koristila komplet cvijet list i korijen a bere se niska jagorčevina koja cvate u rano proljeće po brdima znači u martu cvat u maju korijen jako ljekovit i ukusan čaj….

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Stari narodni lijek za liječenje bubrežnih kamenaca

Bubrežni kamenci stvaraju se iz otpadnih tvari i soli...

Najučinkovitiji domaći piling od šećera i soli protiv strija i celulita

Kozmetička sredstva koja sadrže abrazivne elemente zovu se piling....
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas