Jedan od prvih vjesnika proljeća jagorčevina (Primula vulgaris) od davnina je poznata kao lijek za iskašljavanje, bronhitis i nazeb.
Bogata je saponizidima, enzimima, mineralima i esencijalnim kiselinama, koristi se kod migrene, nesanice, reumatizma. Ublažava proljetni umor koji karakterizira ubrzano zamaranje, malaksalost, vrtoglavica, pospanost i depresija, a javlja se s prvim sunčanim danima kod svake druge osobe.
I ova biljka se najčešće koristi za liječenje plućnih bolesti i lupanja srca. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama zbog saponina, koji može da uzrokuje neželjene posljedice.
Jagorčevina kao lijek
U ljekovite svrhe se koristi sušeni korijen, listovi i cvjetovi koji se beru isključivo po sunčanom vremenu i suše jedan dan, na toplom i prozračnom mjestu. Listovi se beru dok biljka cvjeta i suše tri-četiri dana. Korijen može da se izvadi tada ili u jesen. U narodnoj medicini se koristi kao prirodan ekspektorans, odnosno sirup za izbacivanje sekreta i sluzi iz grla i pluća.
Na iskašljavanje najviše utiču saponozidi, kojih najviše ima u korijenu jagorčevine. Čaj od ovog dijela biljke djeluje kod glavobolje i vrtoglavice, a smiruje i nervozu. Kada se pomiješa sa medom, pomaže kod izbacivanja kamena iz bubrega.
>>Jaglac biljka prvi vjesnik proljeća sa mnogim ljekovitim svojstvima
Pripravci od jagorčevine
Nesanica i glavobolja – potrebno je 50 g jagorčevine, 25 g lavandinog cvijeta, 10 g hmelja i 15 g kantariona. Do vrha punu kašiku ove mješavine prelijte sa 1/4 l vrele vode i ostavite da odstoji tri minuta. Procijeđen čaj se pije zaslađen medom, dok je vrel, pred spavanje.
Prehlada i suvi kašalj – 50 g usitnjenih cvjetova jagorčevine prelije se litrom ključale vode i ostaviti da odstoji pola sata. Procijedi se u stakleni bokal i pije pet šoljica dnevno.
Proljetni umor – u avanu se usitni 10 g suhog korijena jagorčevine, 10 g cvjetova majčine dušice i 10 g anisa. Mješavina se prelije sa 2,5 dl kipuće vode i procijedi, pije se jedna šolja dnevno.
Drugi recept je: 50 g jagorčevine, 50 g pupoljaka zove (zelene, neotvorene drške cvijeta), 15 g koprive i 15 g korijena maslačka. Puna kašičica ove mješavine se sipa u 1/4 l kipuće vode i ostavi da odstoji tri minuta. Nakon toga se procijedi, po potrebi zasladi medom. Ovaj čaj se koristi i za pročišćavanje krvi.
Srčane tegobe – Bocu od 2 l napunite svježim cvjetovima jagorčevine, pa nalijte bijelo vino, tako da cvjetovi plivaju. Flašu zatvorite i ostavite na sunčanom mjestu dvije nedjelje. Nakon toga napitak je spreman za upotrebu, uzima se tri puta dnevno jedna supena kašika.
Čaj od jagorčevine – Jedna kašičica jagorčevine prelije se sa 1/4 litra vrele vode i ostavi da odstoji kratko vrijeme.
Recept za sirup od jagorčevine za iskašljavanje i čišćenje pluća
Pet supenih kašika usitnjenog korijena jagorčevine preliti sa 400 ml hladne vode, zagrijati do ključanja, smanjiti vatru i na nižoj temperaturi kuhati 15 minuta. Skloniti sa šporeta i ostaviti da stoji dva sata. Procijediti, pomiješati sa jednakom količinom meda. Sirupu dodati 9 kapi etarskog ulja anisa, dobro promiješati plastičnom ili drvenom kašikom i čuvati u čistoj flašici u frižideru.
Sirup se pije tri puta na dan po jedna supena kašika za odrasle, a kafena kašičica za djecu.
Čajna mješavina za iskašljavanje i prorjeđivanje gustog šlajma
Potrebno je pomiješati 50 g cvijeta jagorčevine, 50 g anisa i 50 g cvijeta bagrema. Jednu supenu kašiku čajne mješavine preliti sa 250 ml ključale vode, promiješati, poklopiti i ostaviti da stoji 15 minuta. Procijedi i piti čaj zaslađen sa medom.
vrsta jagorcevine, jaglac
Zdravo skrozzz 😉
nije ovo jagorcevina na slici
Jako zdrava i efikasna jagorčevina isprobana prvo kod upale krajnika bronhitisa za iskašljavanje i još mnogo ja sam koristila komplet cvijet list i korijen a bere se niska jagorčevina koja cvate u rano proljeće po brdima znači u martu cvat u maju korijen jako ljekovit i ukusan čaj….
nevidim nista cudno na slici….jagorcevina sasvim normalnog izgleda……
dalije to istina daje dobro za bronhitis