Japanska jabuka poznata još i pod imenom kaki jabuka egzotično je voće slatkog okusa, po boji podsjećaju na naranču, a po obliku na paradajz. Porijeklom je iz Kine i Japana, a može se kupiti i uzgajati i na našim prostorima. Najukusnije su kad su potpuno zrele i omekšale, jedu se kašikom, a okus je dosta specifičan, nešto između jabuke i naranče. Nekima podsjeća na banane. Plod je gorak dok ne sazrije a na stablu može biti do kasne jeseni.
Japanska jabuka blagotvorno djeluje na naše zdravlje, a sazrijeva baš u ovom periodu. Ako imate mogućnosti, preporučujemo vam da je obavezno probate.
Sadrži malo kalorija i bogat je izvor vlakana. Obiluje antioksidansima kao što su katekini i galokatekini, sadrži vitamin A, dobar je izvor vitamina C i sadrži mnogo važnih B-kompleksa koji pomažu u raznim metaboličkim funkcijama u tijelu. Svježe voće također sadrži kalij, magnezij, bakar i fosfor.
Japanska jabuka zdravlje
Japanska jabuka najbolji je prirodni lijek za bolesti crijeva kao što su hronična konstipacija, upalna stanja i infekcija crijeva.
Dijetalna vlakna koje sadrži ključna su za zdravo mršavljenje jer smanjuju apetit i regulišu probavu. Posebno je važna regulacija probave jer samim time se smanjuje i osjećaj nadutosti, a štetne materije se efikasno eliminišu iz organizma.
Japanska jabuka ne sadrži masti i ubrzava metabolizam, a posebno je korisna uz fizičku aktivnost jer sadrži dosta šećera koji daje energiju.
Odličan je izvor vitamina A, koji je važan element u očuvanju zdravog vida. Jedan plod sadrži 55% preporučene dnevne doze unosa vitamina A, a sadrži još lutein i zeaksantin.
Potiče pravila rad štitne žlijezde.
Bogata je vitaminom C, te uz redovnu konzumaciju ovog egzotičnog voće ojačajte imunitet koji je glavna odbrana od virusa i bakterija koje nas napadaju u ovo doba godine.
Koristi se i za ublažavanja visokog tlaka, bolesti jetre i žući, te za bolesti živaca zbog svog umirujućeg djelovanja.
Japanska jabuka obiluje fruktozom, pa je idealno voće za dijabetičare. Najbolji je onaj plod koji je pod rukom mekan. A, od nje može da se pravi sok, džem, sirup ili voćna salata.