Ječam je žitarica koja potječe iz Etiopije i jugoistočne Azije, gdje se uzgaja već 10 000 godina. Drevne civilizacije koristile su ječam za prehranu ljudi i životinja, te za proizvodnju alkoholnih napitaka.
Najstariji recept za ječmeno vino iz 2800 g. prije Krista potječe iz Babilona, a ječmena voda koristi se od pradavnih vremena u medicinske svrhe. U grčkoj i rimskoj kulturi jecam zauzima važno mjesto, kao namirnica koju su konzumirali atlete i gladijatori. U današnje doba, jecam se najvećim dijelom koristi u proizvodnji piva i viskija, te za ishranu stoke. U ljudskoj prehrani, ova vrijedna namirnica nepravedno je zanemarena…
Nutritivni profil ječma odgovoran je za brojna pozitivna svojstva koja ima na organizam.
Ječam i zdravlje
Prehrambena vlakna
Zbog značajnog udjela prehrambenih vlakana, jecam i proizvodi od ječma pospješuju probavu, snizuju povišenu razinu kolesterola i održavaju povoljnu ravnotežu crijevne mikroflore. Vlakna sadržana u jecmu ljudski organizam ne može probaviti, te ona stižu u debelo crijevo nepromijenjena. Tamo služe kao hrana dobrim bakterijama, koje pritom luče kiseline koje potiskuju rast loših ili patogenih bakterija. Na taj način održava se zdravlje crijeva, indirektno se snižava povišena razina kolesterola u krvi, te se jačaju obrambene snage organizma.
Selen i bakar
Važni minerali selen i bakar važni su sastojci antioksidativnih enzima koji štite naš organizam od slobodnih radikala. Niska razina selena u organizmu povezana je s većom opasnošću pojave karcinoma, kardiovaskularnih bolesti, upalnih bolesti, te drugih stanja koja asociraju na povišenu produkciju slobodnih radikala, uključujući prijevremeno starenje. Dokazi o povoljnom djelovanju ječma govore sami za sebe, te bi ovu namirnicu valjalo konzumirati češće, ne samo putem piva, već i kao cjelovitu žitaricu ili kao ukusan napitak.