Jelima oko svijeta: Boršč, jelo iz Rusije

-

borščAko vas put nanese u istočnu Europu, poglavito u neku od bivših zemalja Sovjetskog saveza, postoji velika vjerojatnost da ćete željeti isprobati tamošnja nacionalna jela. Vjerojatno najpoznatije takvo jelo jest juha od cikle, popularni Boršč!

Iako nam je najpoznatija i najčešće prezentirana kroz rusku kuhinju, treba reći kako ova juha porijeklo vuče iz ukrajinske kuhinje. Uz gore navedenu ciklu, koja je glavni sastojak boršča, važan sastojak je još meso (Rusi stavljaju obično govedinu, Ukrajinci svinjetinu). Mrkva, krumpir, kupus i crveni luk će vam također dobro doći pri pripremi ove „sovjetske“ juhe.

Ipak, danas ga nećete jesti samo na istoku, s obzirom da je boršč svoj put pronašao i do američkog kontinenta, zahvaljujući Židovima i Slavenima koji su tamo emigrirali.

- Google oglasi -

Bitno je napomenuti kako postoje i dva načina pripreme ovog jela. Tako primjerice postoji „vrući boršč“, koji se priprema u najvećem broju zemalja. U njega se gotovo uvijek dodaje goveđe ili svinjsko meso, a uz standardnu ciklu česti su sastojci mrkva i paprika. S druge strane uz „hladni boršč“ se uz ciklu obavezno dodaje vrhnje, kiselo mlijeko ili jogurt, dok su od povrća važni sastojci rotkvice i krastavci.

Izvor: Pun Kufer

- Google oglasi -

7 KOMENTARI

  1. Boršć se kuva i na našim prostorima gdje god žive pripadnici nacionalnih manjina a da su njihove matice sa prostora istočne Europe.Pored svih dodataka o kojima se komentariše vidim da u boršču nema sušenih svih vrsta jestivih gljiva, varganja i mahuna (buranije) pored ovoga dodajte i sve vrste povrća,a naravno i sušene slanine,pa ćete vidjeti šta je specijalitet.

  2. ovako se nikad nije kuhao boršč,u njega ne ide sviježe meso već odimljeno,i ne kuha se s ciklom već s crvenom kravskom repom, koja kad se odreže ima po sebi godove kao drvo, u sebi ne sadrži konce,otkuha se u jednoj vodi repa izrezana na trake kao pomfri,i potom se kuha,naravno uz dodatke nezaobilaznog kopra ,vrhnja, mlijeka, bibera, soli….

Comments are closed.

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Ljekovita svojstva biljke Morač – Komorač – Narodni Lijek

Morač je vrlo važna ljekovita, aromatična, začinska, medonosna, hranjiva...

Vitamini i minerali zašto su značajni za zdravlje – Skrivaju se u ovim namirnicama!

Vitamini i minerali koje unosimo hranom su vrlo važni...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas