Ovo su značajne jesenske namirnice koje trebate iskoristiti u ovom periodu

-

Jesen donosi berbu plodova na većini biljka trajnica kao što su jabuke, kruške, grožđe i mnogobrojne druge jesenske namirnice. Ovo su zdrave jesenske namirnice kojima ćete obogatiti svoj jelovnik i poboljšati zdravlje, a obuhvaćaju jesensko voće i povrće.

Jesenski jelovnici često nas podsjete na tradicionalna, domaća jela u kojima se koriste sezonske jesenske namirnice. Bez obzira kuhamo li prema receptima naših baka, ili pripremamo moderni specijalitet, sigurni smo da će vam ove zdrave namirnice obogatiti jela.

- Google oglasi -

Jesenske namirnice

Kupus
Svježi, mladi kupus na salatu odličan je izvor vlakana i C vitamina. Poseban je i po sadržaju korisnih sumpornih tvari a visokom količinom kalija djeluje povoljno na bolesti kao sto su giht i reuma.

Patlidžan
Plavi patlidžan je zdrav za srce jer osigurava znatnu količinu kalija, što pomaže normalizaciji krvnog tlaka, a sadrži vrlo malo masnoća i kalorija. Patlidžan je tipičan jesenski plod, bogat vlaknima. Najkorisniji je iz organskog uzgoja, jer najveći broj zaštitnih tvari sadrži njegova ljubičasta kora.

Poriluk
Poriluk, kao i njegovi srodnici; češnjak i luk, djeluje kao prirodni antibiotik. Snižava krvni tlak, jača imunološki sistem, snižava kolesterol i ima ulogu prevencije malignih oboljenja. Po nutritivnom sastavu, poriluk je sličan svojim srodnicima, ali sadrži nešto više bjelančevina, beta-karotena i vitamina C.>>Sok od poriluka

Kukuruz
Kukuruz je vrlo dobar izvor tiamina (vitamina B1) te je dobar izvor mnogih drugih vitamina i minerala, uključujući vitamin B5, folnu kiselinu, niacin, vitamin C, fosfor, kalij i magnezij. Bogatstvo prehrambenih vlakana čini ovu namirnicu posebno vrijednom.

- Google oglasi -

Batat je povrće koje spada u jesenske namirnice, ali se danas može jesti tokom cijele godine. Sadrži puno vlakana, vitamina A i C, te je izuzetno vrijedna namirnica.

Grah
Grah je bogat gotovo svim esencijalnim aminokiselinama, lecitinom te mineralima; natrijem, kalijem, kalcijem, željezom, fosforom, magnezijem, cinkom… Ne sadrži velike količine vitamina, no klijanjem graha povećava se njihova količina, posebno vitamina E i C.

Bundeva
Ona je simbol jesenske žetve, puna beta-karotenima koji jačaju imunitet, a obiluje i vitaminom A te Omega 3 masnim kiselinama. Upotreba bundeve ne zna za granice okusa – od juhe do deserta, od slanih delicija do slatkih kolača. Bundeva ili tikva će jednostavno prihvatiti svaku kombinaciju.

Jesensko voće

Kruške
Kruške su među voćem ono što je bundeva povrću: simbol jesenske žetve. Kruška je jedna od najbogatijih voćki vlaknima, te kao takva jedan od prvolinijaša u borbi za zdravlje crijeva i potpora zdravoj krvnoj slici.

Jabuka
Ako neka hrana zaslužuje epitet eliksira mladosti, to je zasigurno onda jabuka. Stara izreka “Jedna jabuka na dan, doktor iz kuće van.” Od jesenskog se voća mogu praviti prirodni i zdravi domaći džemovi, marmelade, žele ili ukusni prirodni voćni sokovi.>>Zašto je jabuka zdrava

Kesten
Plodovi kestena dobar su izvor vitamina C, a povrću i jelima daju pomalo slatkast okus.Osim vitaminom C, obiluju i vitaminima K, B1, kalcijem, željezom i kalijem. >>Kako pripremiti savršeno pečeni kesten

Nar
Nar ili šipak, simbol ljubavi, plodnosti i rajskih užitaka, od davnina se jede ne samo zbog svojeg okusa, već i zbog svojih ljekovitih svojstava.

Mandarine
Pored toga što su veoma ukusne i najpopularnije jesensko voće, mandarine posjeduju mnoštvo blagodati za naše zdravlje. Ovo citrusno voće ima višestruke zdravstvene koristi, smanjuje rizik od raka, povoljno djeluje na kolesterol, potiče mršavljenje. Bogate su vitaminom C i veoma su ukusne.

Dunja
Ova jesenska voćka ima mnogo prednosti, čiji je popis vrijedan počevši s jedinstvenom i opojnom aromom. Plod dunje obiluje vitaminima i mineralima. Sadrži vitamin C u velikim količinama, zatim vitamine B1, B2, niacin, karoten, kalcijum, magnezijum, kalijum, bakar, natrijum, cink, gvožđe, mangan, natrijum, hlor i sumpor.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Kako je prepoznati?: domaća, organska ili genetski modifikovana hrana?

Od davnina slušamo o tome kako su prirodne i...

Dinja

Iako je voće, dinja (kao i lubenica) spada u...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas