Egzotična kaki jabuka u nedozrijelom obliku može imati trpki okus, ali u potpuno zrelom slatki okus poput meda skirvenog u njegovom narančastom mesu.
Upravo zbog kupnje u pogrešnom stadiju sazrijevanja te nepoznavanja njegovih blagodati na žalost nije često u našoj zdjeli s voćem.
Budući da je dostupan upravo u vitaminima siromašnom jesensko zimskom periodu, dopustite ovoj narančastoj kaki loptici da vas osvoji mirisom i okusom. Slatko i ukusno voće kaki koje originalno potječe iz Kine bogato je zdravim nutrijentima kao što su vitamini, minerali i antioksidansi. Tokom svake sezone sazrijevanja, voćke mogu mijenjati oblik. Također variraju u veličini od 50-ak do 500 grama. Boja voća varira od svijetlo žute do tamno narančaste. Cijela voćka je jestiva osim sjemenke i peteljke.
Kaki jabuka nutritivna vrijednost
Sadrži malo kalorija (70 cal. na 100 g.) i bogat je izvor vlakana. Obiluje antioksidansima kao što su katekini i galokatekini te zbog kemijskog sastava betulinske kiseline u njemu sadržane, sprečava nastanak tumora. Katekini su poznati po tome što imaju anti-upalno djelovanje.
Svježa kaki jabuka sadrži vitamin A, beta karoten, likopen, lutein, zeksantin i kripoksatin. Svi ovi spojevi igraju važnu ulogu protiv slobodnih radikala kisika koji uzrokuju starenje i različite bolesti. Zeksatin je bitan dijetni karotenid, koji se posebno apsorbira u oči gdje služi kao antioksidans za filtriranje svjetla.
Dobar je izvor vitamina C i sadrži mnogo važnih B-kompleksa koji pomažu u raznim metaboličkim funkcijama u tijelu. Svježe voće također sadrži kalij, magnezij, bakar i fosfor.
Odabir i čuvanje
U trgovini izaberite voće žuto narančaste boje bez udaraca ili posjekotina. Suhi kaki je također dostupan kao i suhe marelice. Dozrjeli kaki može biti spremljen u zamrzivaču nekoliko mjeseci.
Ne zatvoreni kaki ima kratak rok trajanja te može samo nekoliko dana ostati na polici. Osim što svježim kaki možete jesti kao jabuku, u suhom obliku odlično obogaćuje kekse, kolače, pudinge, salate i pahuljice.
Kako se jede kaki jabuka?
Radi svoje kore ipak je različita od običnih jabuka radi svoje mekane kore. Kada kupujete kaki budite oprezni i uzmite plodove koji su zreli. Ako kupite nezrele plodove oni bi mogli biti vrlo trpki. Kako bi brže dozreli ostavite ih u zatvorenoj plastičnoj posudi na sobnoj temperaturi uz neko drugo voće – banane, jabuke ili kruške. Znat ćete da su dovoljno zrele kada omekšaju i kada počnu nalikovati na balon ispunjen vodom.
Kod kaki jabuke može se jesti gotovo sve i u svakom obliku. Najčešće se jede cijeli plod bez kore, a može se izraditi prah ploda te sjemenke koje se mogu sušiti, mljeti u prah i koristiti kao kafa. Može se sušiti ili kuhati.
Ako odlučite jesti plod dok je zreo, obavezno ogulite koru. Ona sadrži visoke razine tianina koji uzrokuje slabiju apsorpciju nekih značajnih tvari iz namirnica. Kako bi jeli kaki pravilno, ogulite ju, narežite na kriške i jedite. Pazite također da ju nikada ne jedete na prazan želudac jer bi to moglo uzrokovati probavne probleme s proljevom.
Sušena kaki jabuka jede se kao dodatak slasticama, kolačima i sladoledu. Možete ih koristiti i kao dodatak voćnim salatama ili uz žitarice i jogurt. Kao i obična jabuka, od nje se može kuhanjem raditi kompot.
Ako želite koristiti kaki jabuku za liječenje parazita, kašlja ili temperature, ogulite je i ostavite na suncu cijeli dan i vani preko noći. Tada će poprimiti bijelu boju pa ćete znati da je odlična za korištenje kako bi brže ozdravili.
Osim ploda i sjemenki kod ovog voća može se jesti i list jabuke koji služi za zatezanje tkiva u organizmu.
Dakle, ovako se jede kaki:
- Provjerite je li plod zreo
- Jabuke dobro operite
- Ogulite koru s tankim nožem i uz pomoć žlice
- Narežite je na kriške ili ploške
Kaki jabuka ljekovitost
Zbog nutritivnog sastava, redovna konzumacija japanske jabuke kaki može spriječiti nastanak određenih bolesti i popularizirati zdravlje organizma.
Kaki jabuka sadrži antioksidanse koji štite organizam od posljedica oksidativnog stresa. Antioksidansi tako jačaju imunitet, koji se onda lakše brani od bolesti. Posljedice oksidativnog stresa su povezane s kroničnim oboljenjima srca te s raznim vrstama karcinoma.
Također, japanska jabuka kaki sadrži visok udio vitamina C, koji jača imunitet te tako štiti organizam od infekcija i slobodnih radikala.
Bolji vid uz japansku jabuku
Japanska jabuka je odličan izvor vitamina A, koji je važan element u očuvanju zdravog vida. Jedan plod kakija sadrži 55% preporučene dnevne doze unosa vitamina A, a sadrži još lutein i zeaksantin.
Sadrži visoki nivo dijetalnih vlakana, fenola i minerala, koji su vrlo poželjni za očuvanje zdravlja krvožilnog sustava.
Neki od flavonoida koje kaki sadrži su kempferol i kvercetin, za koje se zna da doprinose zdravlju krvnih žila i srca.
Japanska jabuka pomaže probavi
Dijetalna vlakna su presudna za dobru funkciju probavnog trakta. Ona stimuliraju probavu tako što potiču rad crijevnih mišića jer ih organizam ne može probaviti.
Također, mogu djelovati na apsorpciju nekih nutrijenata iz hrane pa tako mogu igrati ulogu u sniženju koncentracija glukoze i “lošeg” kolesterola u krvi.
Japanska jabuka kaki – nuspojave
Kaki jabuka je generalno sigurna za upotrebu, ali kod nekih ljudi može izazvati alergije.
Međutim, ne postoji dovoljno istraživanja na ljudima pa se ne može reći da su japanske jabuke sigurne za trudnice i dojilje te se preporučuje izbjegavanje, ističu stručnjaci s medicinskog portala WebMD.
Također, konzumacija japanske jabuke može posredno sniziti krvni tlak pa se ne preporučuje konzumacija ljudima koji imaju niski krvni tlak.