Osoba koja hrče, prosječno pravi buku između 60 i 80 decibela, isto koliko i saobraćaj na autoputu! To je dovoljan razlog da se oslobodite tog neprijatnog zvuka i omogućite i sebi i supruzi miran san.
Ljekari koji liječe hrkanje skreću pažnju na elemente koji izazivaju opuštanje disajnih mišića i samim tim prouzrokuju hrkanje dok kisik kroz njih prolazi.
Savjeti da zaustavite hrkanje
To su alkohol, pilule za spavanje, lijekovi protiv prehlade (koji sadrže antihistaminike), pa čak i položaj u krevetu (ležanje na leđima ili korištenje previsokog jastuka koji pomjera glavu naprijed). Značajan faktor su i promjene u „arhitekturi“ disajnih putova zbog polomljenog nosa, uvećanih krajnika, ali i viška kilograma – čovjek se ne goji samo oko stomaka, već svuda po tijelu, uključujući tu i vrat, lice i nepce.
Pušenje, koje izaziva hroničnu iritaciju i lučenje sluzi, bitno pojačava hrkanje.
Pacijent može da otkloni sve navedene uzroke, ali je gubitak nekoliko kilograma od presudnog značaja. Što se medicinskih rješenja tiče, moguće je da osoba koja hrče mora da izvadi krajnike ili da koriguje krivu nosnu pregradu. Hrkanje najčešće nije zdravstveni problem.
Međutim, pojedine osobe pate od ozbiljnog stanja koje se naziva opstruktivna apnea. Do nje dolazi kad osoba tokom sna povremeno nakratko prestaje da diše, ponekad čak i nekoliko desetina puta u toku noći. To dovodi do opadanja količine kisika u krvi do opasne granice.
Vremenom apnea može da izazove visok krvni pritisak, hipertenziju pulmonarne arterije (povišen krvni pritisak u krvnim sudovima pluća), neujednačen puls, depresiju, umor i opadanje umnih sposobnosti.
Tudi, če si omisliš svojo spalnico, ne spiš bolj zdravo!