Šećer okrivljujemo za debljanje, so za pritisak. Kako ih otkriti u industrijski prerađenoj hrani. Proizvođači mnoge proizvode prilično namjerno izrađuju zamamno slatkima. Tako se šećer skriva na iznenađujućim mjestima, čak i u sirupu za kašalj, konzerviranome povrću, mesnim proizvodima i nekim lijekovima koji se izdaju na recept.
Razbijte šećerni kod
Riječ „šećer“ možda se neće naći na popisu sastojaka, no možete biti sigurni da se nalazi ondje ako uočite sljedeće pojmove: kukuruzni sirup, dekstrin, dekstroza, fruktoza, koncentrat voćnog soka, galaktoza, glukoza, med, hidrogenizirani škrob, laktoza, manitol, javorov sirup, maltoza, melasa, polioli, sijerak, sukroza, sorbitol i ksilitol.
Voće, voće i samo voće
Ako vam se jede nešto slatko, želju za slatkišima, keksima i kolačima jednako možete utažiti i voćem. Sljedeći put kad se zaželite čokoladice Mars, posegnite za sočnom breskvom i provjerite hoće li vam ona zadovoljiti potrebe za slatkim. U tašni, radnome stolu ili u automobilu, uvijek držite suhe kajsije tako da, kad vam dođe da morate pojesti nešto slatko, uvijek imate nešto zdravo pri ruci.
Birajte proizvode bez dodanog šećera ili soli
Ako ne možete naći proizvode bez dodane soli, temeljito ispiranje hrane prije upotrebe pomoći će odstraniti jedan njen dio. So je glavni krivac za previše natrija u našoj prehrani, ali nije i jedini. Na deklaracijama proizvoda obratite pažnju na mononatrij glutamat ili natrijev glutamat (MSG), prašak za pecivo i sodu bikarbonu. To su također oblici natrija.
Postepeno se odviknite od soli
Ne očekujte da ćete odjedanput moći prestati upotrebljavati so. Potrebne su bar četiri sedmice da se vašiokusni pupoljci prilagode i počnu prepoznavati istančane okuse donedavno prikrivene solju.
Uradi sam
Gotova jela iz konzerve kao i gotove supe obično sadrže puno soli i šećera. Budete li češće sami pripremali hranu, radikalno ćete smanjiti unos oba sastojka. Umjesto soli, jelima dodajte začinsko bilje, suhe začine, kap-dvije limunovog soka, senf ili naribani hren.