Na našim područjima živi 15 vrsta zmija, od kojih su samo tri otrovnice – poskok, riđovka i planinski žutokrug, dok je preostalih 12 neotrovno i neopasno. Ove tri otrovnice manje su otrovne od npr. afričkih ili azijskih zmija, kao što su kobra ili crna mamba pa im je ugriz rijetko kada smrtonosan. Poskok je nešto otrovniji od riđovke i planinskog žutokruga. Zlu ne trebalo potrebno je da znate kako izgleda ujed zmije i da znate razlikovati otrovnice od neotrovnica tako da znate u kojem je slučaju potrebno potražiti liječničku pomoć.
Glavne su razlike između otrovnih i neotrovnih zmija u šarama i u obliku glave. Otrovne zmije imaju širu i trokutastu glavu, dok je kod neotrovnica glava uska, jedva malo šira od vrata.
Otrovnice su šarenije od neotrovnica i na leđima imaju tamne šare u obliku cik-cak uzorka. Iznimka su malobrojne riđovke tamnog pigmenta, koje su potpuno crne.
Kako izgleda ujed zmije
Kako prepoznati ugriz zmije – Na mjestu ugriza vide se dvije ranice od zmijskih zuba. Ponekad postoji samo jedna ranica. Same ugrizne ranice ne mora značiti da je zmija i ubrizgala otrov. Čak u 22% dokazanih ugriza nema znakova otrovanja.
>>Kako otjerati zmije iz dvorišta saznajte OVDJE
>>7 jednostavnih trikova kako se riješiti zmija u vrtu
Znakovi otrovanja (ne moraju svi biti izraženi)
- Vrtoglavica
- Mučnina i povraćanje
- Bol i oteklina na mjestu ugriza
- Otok limfnih čvorova u preponi kod ugriza u nogu ili u pazuhu kod ugriza u ruku.
- Šok je najopasnija posljedica ugriza!
Ugriz zmije prva pomoć
Ugrižena osoba treba mirovati.
Imobilizirajte nogu ili ruku na kojoj je ugrizna ranica. Time se usporava širenje otrova u organizmu.
Potreban je brz prijevoz do bolnice.
Imobilizacija je postupak kojim se ozlijeđeni dio tijela stavlja u stanje mirovanja. U okviru prve pomoći provodi se privremena (transportna) imobilizacija. Njena svrha je spriječiti pogoršanje ozljede i smanjiti bol tokom prijevoza do bolnice.
U stanje mirovanja stavlja se ugriženi dio ruke ili noge i dva susjedna zgloba. Noga se imobilizira u ispruženom položaju (ozljeđenik mora ležati), a ruka presavijena u laktu i priljubljena uz tijelo.
Najčešće pogreške koje nikako ne smijete činiti
- NE podvezujte ugriženi ud
- NE zarezujte ranicu
- NE isisavajte otrov
- NE stavljajte led na mjesto ugriza
Prevencija zmijskog ugriza
Neke ugrize, poput onih kad osoba slučajno stane na zmiju, gotovo je nemoguće spriječiti. Međutim, postoje mjere predostrožnosti koje mogu znatno umanjiti
Mogućnost da vas zmija ugrize
- Ostavite zmiju na miru. Mnogi ljudi bili su ugriženi pri pokušaju da zmiju ubiju ili joj se što više približe. Izbjegavajte visoku travu ako nemate prikladnu obuću (debele kožne čizme), te se krećite već postojećim stazama.
- Ruke i noge ne stavljajte na mjesta koja nisu pregledna (primjerice, zavlačiti ruku u grm ili iza nekog kamena).
- Ne podižite kamenje ili komade drva ako niste na dovoljnoj udaljenosti od potencijalnog napada zmije. Posebno budite oprezni i pripravni penjete li se po stijenama.