Teško je ne prepoznati i ne osjetiti neugodan zadah zbog češnjaka. Istina, neka jela jednostavno nisu tako dobra bez češnjaka, a ne treba zanemariti ni ljekovita svojstva češnjaka. Međutim kako jesti češnjak da ne smrdi, kako se riješiti neugodnog zadaha koji još dugo nakon obroka može ostati u ustima?
Teško se može odoljeti pečenom kruhu s češnjakom, pestu ili krumpiru s blitvom začinjenima češnjakom, no ono što slijedi baš i nije ugodno – loš, jak i neizbježan zadah.
Znate li što možete učiniti po tom pitanju? Prema riječima znanstvenika, kada jedemo češnjak, naše tijelo proizvodi plinove koji sadrže sumpor, pa taj neugodan zadah zapravo dolazi iz crijeva, a ne iz usta. Ukoliko muku mučite s lošim zadahom zbog češnjaka, evo što možete učiniti.
Kako jesti češnjak da ne smrdi iz usta
Jedite senf – Za ublažavanje neugodnog zadaha nakon konzumacije češnjaka držite žličicu senfa u ustima oko minutu prije gutanja.
Pijete tekućinu – Napici poput limunade, vode i mlijeka mogu pomoći prilikom neugodnog zadaha izazvanog češnjakom. Jedno istraživanje pokazalo je i da pijenje mlijeka prije ili tokom konzumacije češnjaka doprinosi smanjenju mirisa.
Peršin za loš zadah – Kako biste se riješili zadaha zbog jedenja češnjaka, posegnite za osvježavajućim začinskim biljkama, poput lišća svježeg peršina, metvice ili čaja od mente. Peršin je posebno učinkovit u uklanjaju neugodnog mirisa češnjaka, stoga nakon jedenja češnjaka žvačite svježe lišće peršina. Vrlo sličan učinak imaju i začinsko sjemenje i bilje poput kardamoma, komorača, klinčića i sjemenki anisa.
Pijte čaj – Čaj, posebno zeleni ili onaj od mente, sadrži polifenole koji smanjuju sumporne spojeve koje proizvodi češnjak. Stoga čaj pijte za vrijeme ili nakon konzumacije češnjaka.
Žvačite zrna kafe – Žvakanje zrna kafe ili grubo mljevene kafe pomaže smanjiti neugodan zadah zbog češnjaka.
Češnjak ako lijek protiv kroničnih bolesti
Limun – Vrlo je učinkovit u neutraliziranju mirisa češnjaka jer sadrži antibakterijska svojstva koja će ubiti bakterije. Pokušajte nakon češnjaka cuclati limun. Također, pranje ruku sokom od limuna pomaže ukloniti neugodan miris s prstiju.
Operite zube – Zube se ne mora prati samo ujutro i navečer, već ih možete oprati svaki put nakon jela, posebice ako ste jeli češnjak. Pri tome ne zaboravite iščetkati i jezik jer se na njemu taloži najviše neugodnih mirisa.
Žvačite žvakaću gumu – Osim što će aroma žvakaće gume pomoći u osvježavanju daha, također će potaknuti oslobađanje veće količine sline koja je ključ u oslobađanju od lošeg daha. Ako vam je potrebno osvježenje daha, odmah posegnite za žvakaćom gumom s aromom cimeta.
Vodica za ispiranje usta – Ukoliko muku mučite s neugodnim zadahom, uzmite vodicu za ispiranje usta te dobro mućkajte i grgljajte.