Kako hemikalije iz kozmetike utiču na ljudsko zdravlje?

-

Istraživanje provedeno na 2300 odraslih osoba 2005. godine pokazalo je da prosječna žena svakodnevno dolazi u doticaj sa preko 160 različitih hemikalija…

Hemikalije se nalaze u kozmetičkim preparatima koje žene koriste, dok je ovaj broj sa muškom populacijom dosta manji, da budemo precizni radi se o 85 različitih hemikalija.

- Google oglasi -

Uzmemo li u obzir da oko 90% hemikalija koje se koriste u kozmetici nikada nije u potpunosti ispitano, ostaje nam sumnja u kvalitetu proizvoda koje nanosimo na kožu, lice, utrljavamo u kosu i slično. Čak 10.500 različitih hemikalija se trenutno koristi u proizvodnim linijama ženske i muške kozmetike. Problem je što se još uvijek ne zna što točno nanosimo na svoje tijelo, i koji sve spojevi kroz kožu dospijevaju u naš organizam.

Supstance, odnosno neke od njih mogu biti opasne pa tako štetno uticati na reproduktivne organe, živčani sustav ili možda izazvati rak.

Jedan kozmetički tretman nije opasan kao takav, no ako znamo da se proizvodi koje spominjemo koriste redovno, ili jako često tada dolazi do akumuliranja hemikalija u tijelu. Hemikalije se akumuliraju uglavnom u masnim stanicama, te nakon višegodišnjeg korištenja opasnih preparata može doći do štetnih posljedica.

Primjer jedne opasne hemikalije koju možemo pronaći u kozmetici je paraben. Paraben služi kao konzervans, no on oponaša i hormon estrogen što dovodi do rizika od oboljenja od karcinoma dojke. Trudnice mogu prenijeti štetne posljedice nekih hemikalija na svoju nerođenu djecu.

- Google oglasi -

Podaci koje spominjemo jesu zastrašujući, no nisu uveličani. Svakako pripazite na vaše zdravlje i zdravlje drugih vama bliskih osoba. Gledajte što više koristiti prirodne preparate za njegu tijela, a izbjegavati komercijaliziranu kozmetiku. Postoje mnogi prirodni preparati i lijekovi koji u potpunosti mogu zamijeniti ‘reklamirane’ učinke kozmetike, a da pri tome neće naškoditi vašem zdravlju.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Saznajte sve o ljekovitosti zelenog čaja

Ljekovitost zelenog čaja i njegove dokazane učinkovitosti u borbi...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas