Nije potrebno posebno botaničko iskustvo da bi se na nekoj livadi, u jarku ili uz cestu prepoznao gavez (lat. Simphitum ocinale), ljekovita biljka rasprostranjena, korištena i poštovana u cijeloj Evropi. Gavezova mast preporučuje se koristiti samo za vanjsku upotrebu. Pišemo vam najbolji i najlakši način kako napraviti gavezovu mast.
Višegodišnja stabiljka karakterističnog izgleda sa sočnom i dlakavom stabiljkom te ljubičastim i ružičastim cvijetovima obješenom prema dole raste zaista svuda. Veoma je lako presaditi u svoj vrt na način kao i ren, korijenom. Dovoljno je da iskopate korijen ili dio korijena biljke i presadite ga u svoj vrt. Biljka je višegodišnja, a koliko god duboko kopali korijen gotovo da je nemoguće u potpunosti izvaditi. Iz preostalog dijela na proljeće će ponovo izrasti zelena stabljika.
Osim ljekovitosti gavez se isplati držati u vrtu zbog listova koji namočeni u vodi (sami ili sa koprivom) postaju vrijedno biognojivo. A ako ih dodamo u kompostište, raspadajući se podižu temperaturu i ubrzavaju proces reciklaže biološkog otpada u kompost.
Ljekovita svojstva gaveza
Ljekoviti je dio gaveza njen duboki i račvasti korijen, tamnosmeđe do crne boje. Za izradu ljekovite masti kopa se oštrom lopatom na jesen, u oktobru i novembru. Tada sadrži najviše alantoina, materije koja podstiče stvaranje novih ćelija, ubrzava zarastanje rana, obnovu slomljenog koštanog tkiva te tetiva oštećenih kod uganuća i iščašenja, pojačava cirkulaciju.
Korijen sadrži također i visoke koncentracije tanina, koji svojim adstrigantnim svojstvom zaustavlja krvarenje.
Brojna ispitivanja koja se sprovode u istraživačkim centrima potvrđuju djelotvornost preparata od gavezovog korijena i njegovu djelotvornost kod olakšavanja bolova kod reuma, reumatodinog artritisa i degenerativnih promjena kičme, sportskih povreda, bolova u mišićima i slično.
Premda postoji tradicija u narodnoj medicini i neke recepture za čajeve i tinkture sa sušenim gavezovom korijenom ili listovima, istraživanja su potvrdila otrovnost gaveza za jetru, pa ponovo upozoravamo da se treba koristiti samo za spoljnu upotrebu. Najrašireniji a ujedno i najpraktičniji ljekoviti preparat gaveza je gavezova mast za koju slijedi recept kako napraviti gavezovu mast.
Kako napraviti gavezovu mast
Mast od korijena gaveza s maslinovim uljem
Sastojci:
- 250 grama svježe iskopanog i očišćenog gavezovog korijena
- 1 kg špeka za izradu masti
- 1/2 l hladno cijeđenog maslinovog ulja
- 150 g voska
Priprema:
- Korijen gaveza kopa se najesen, u oktobru ili novembru, svakako na mjestu koje nije blizu nekom izvoru zagađenja i prometa. Potrebno je izvaditi oko pola kilograma težine. Dobro ga operite, očistite od oštećenja i rupa ali ga nemojte guliti, osušite ga krpom i ostavite na stranu dok pripremate mast.
- Kilogram svježeg svinjskog špeka odnosno slanine za topljenje masti narežite na kockice pa stavite u lonac, dodajte malo vode, miješati da ne zagori. Bitno je da ne dodajete soli. Mast je gotova kad po njoj zaplivaju svijetložuti čvarci. Tada je ocijedite, pa u posebnu posudu odvojite 40 do 45 kašika masti, pa ostavite da se malo ohladi.
- Dok je još topla u tu mast narendajte pripremljen korijen gaveza. 200 do 250 grama, na oštrom ribežu za krastavce ili zelje. Dakle, u toplu mast trebaju padati što tanji listići korijena, a ribamo ih odmah iznad masti kako bismo što je moguće manje bili izloženi vazduhu odnosno oksidaciji.
- Kad je sav korijen nariban i potopljen u masti, nastavimo miješati još 15 minuta. Ostavimo pokriveno da odstoji preko noći.
- Sutra ponovo stavimo na laganu vatru, zagrijemo tek toliko da se mast otopi, pa skinemo s vatre i miješamo još 10 minuta, pa ocijedimo kroz gazu u lonac. Ocijeđenoj masti dodamo 40 kašika hladno cijeđenog, odnosno ekstra djevičanskog maslinovog ulja, pa u smjesu dodamo još 100 do 150 grama usitnjenog voska.
- Držimo na toplom odnosno na laganoj vatri uz stalno miješanje sve dok se vosak otopi, a tada je prelijemo u porculansku ili vatrostalnu činiju. Prekrijemo je krpom i ostavimo na hladnom da se svi sastojci sjedine i ohlade.
- Dobijenu ohlađenu Gavezovu mast punimo drvenom ili keramičkom kašikom u manje posudice, staklene ili plastične, nikako ne metalne. Napunimo do ivice i dobro potisnemo da unutra ne ostane zraka, dobro zatvorimo. Rok trajanja ovako dobijene masti je godinu dana.
Gavez ljekovita svojstva
Osim za već navedene indikacije, možete je koristiti i za masažu nogu, posebno kod čukljeva, za njegu dijabetičkog stopala… Iako se u narodnoj medicini gavez mast koristi nanošenjem direktno na otvorene i teške rane, kod takve primjene postoji opasnost stvaranja apscesa, jer se rana na površini zatvori, a unutra je gnoj. Preporučljivije je stoga mazati kožu uz ivice rane. Čuvajte van domašaja djece i nikako ne koristite Gavezovu mast za unutrašnju upotrebu.