Kako protiv žohara u kući bez hemijskih sredstava?

-

Ovo je genijalan trik protiv žohara i puno bolji izbor od kupovine raznih hemijskih preparata jer nećete udisati otrovne hemikalije. Osim toga, žohari će bježati što dalje od vaše kuće.

Inače, žohari su insekti spljoštenog tijela dužine 25 mm. Imaju tri para dugačkih nogu i jako su brzi. Glava im je prekrivena štitastim prsnim kolutićem. Usni organ je prilagođen za glodanje i žvakanje, pa nam pored opasnosti od infekcija mogu načiniti veliku štetu.

- Google oglasi -

Prirodno sredstvo protiv žohara u kući

Miris eteričnog ulja paprene metvice i octa žohari ne podnose te bježe od njega koliko ih noge nose. Ovo eterično ulje se pomiješa s alkoholnim octom i vodom, a na kraju dobijete sprej protiv žohara koji je jeftiniji i učinkovitiji od onih koje možete pronaći u tragovinama. Osima toga, daleko je zdravije udisati miris paprene metvice i octa nego tko zna kakvih insekticida. Vrlo jednostavno se priprema, pa zašto ga nebiste probali i vi ako imate problem sa žoharima.

Šta je potrebno za pripremu?

Postupak pripreme

U bocu s raspršivačem stavite vodu i alkoholni ocat pa dodajte eterično ulje. Dobro promučkajte. Tom mješavinom poštrcajte mjesta iza ormara, sudopera, rubove u kupatilu itd., odnosno sva mjesta na kojima se pojavljuju žohari. Efekat će biti vidljiv odmah.

Ova mješavina kukce neće ubiti, ali će ih držati daleko od vašeg doma. Postupak ponovite periodično kako se ne bi vratili. Također, umjesto paprene metvice može se koristiti eterično ulje ekualiptusa. Učinak će biti jednak, ali metvica ima ugodniji miris.

Zašto nije pametno gnječiti žohare?

Žohare nije pametnog gnječiti i gaziti jer se tako njihova jaja samo još više šire po kući. Mali žohari počinju izlaziti iz jajašca nakon 4-8 sedmica, i probem je ponovo tu.

- Google oglasi -

Kod žohara je općenito najvažnija prevencija. Ne ostavljajte hranu da otvoreno stoji duže vrijeme, izbjegavajte gomilanje hrane i obratite pozornost na uništena pakiranja proizvoda. Ali ako su već tu, svakako je pametnije koristiti ovaj preparat od hemijskih.

- Google oglasi -

Novi Sadržaj

Majčina dušica (Thymus serpyllum)

Majčina dušica (Thymus serpyllum L.) u narodu poznata još kao "babina dušica" ili "materinka" je trajna biljka iz porodice...

Maslačak (Taraxacum officinale)

Maslačak (Taraxacum officinale) je trajna zeljasta biljka iz porodice glavočika (Asteraceae), s vrlo razvijenim korijenom iz kojega raste rozeta...

Vitiligo: vrste, simptomi, uzroci i liječenje

Bolest se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, u svim rasama i u oba spola. Vitiligo je stanje...

Prirodni eliksir ljepote i zdravlja – Za šta je dobro koristiti kantarionovo ulje

Kantarion ili gospina trava je biljka koja ima mnoga ljekovita svojstva, bere se u maju i junu u vrijeme...
- Google oglasi -

Proljetna alergija, borba s peludom i oslobađanje od neugodnih simptoma

Za neke je proljeće izvor radosti i dobrog raspoloženja, a za druge je sezona muke i patnje. Naime, sve...

Rosopas (Chelidonium majus)

Rosopas (Chelidonium majus) u narodu poznata još kao “rusa” ili “zmijino mlijeko”, dolazi iz porodice Makovki (Papaveraceae). Ime rodu...

Ovo morate pročitati

Miris nane smanjuje apetit

Učestalom inhalacijom mirisa nane može se „prevariti” glad, tvrde...

Evo kako ćete znati: Alergija ili prehlada – koja je razlika?

Kada djeca kišu, kašlju i iscjedak iz nosa brišu...
- Google oglasi -

Možda vas zanima? PREPORUČENO
Preporučeno za vas