Skoro 35 posto svjetske populacije žali se na poremećaje spavanja, a nesanica je najučestalija. Jedni se žale da ne mogu dugo zaspati, drugi da se bude tokom noći, a treći da se bude umorni. Kontinuirana nekvaliteta sna značajno utječe na kvalitetu života, obavljanje obaveza, ali i psihičko stanje. Jednostavno, kvalitetan san preduslov je sretnog života. Kako da se borite protiv nesanice prirodnim lijekovima odgovor nam daje čuveni bečki profesor Hademar Bankhofer
Kao veoma pouzdan napitak u slučaju nesanice Bankhofer preporučuje čaj od metvice. Eterična ulja iz listova metvice harmoniziraju poremećen vegetativni nervni sistem. Kašikicu suhih listova metvice, prelijte prokuhanom vodom, ostavite da stoji pet do sedam minuta, zasladite medom i pijte mlako.
Kako odgovarajući napitak prije odlaska u krevet može da vam pomogne da brže utonete u san, savjetuje bečki profesor Hademar Bankhofer.
6 biljaka koje su poznate kao odličan lijek protiv nesanice
Kako protiv nesanice
Također provjereno sredstvo je i čaj od iglica jele. Svježe iglice jele dobro oprati i izgnječiti. Malu kašikicu izgnječenih iglica prelijte sa četvrt litre prokuhane vode. Držite dva minuta, zasladite medom i prije odlaska na spavanje popijte mlako.
Bankhofer tvrdi da postoje tri biljke koje djeluju veoma smirujuće: metvica, cvjetovi hmelja i lavande. Osušeno ljekovito bilje stavi se u lanenu vrećicu i smjesti pored jastuka. Tako se eterična ulja direktno udišu i utječu da se prijatno utone u san.
Ko ima probleme sa nesanicom ne mora uvijek da traži uzročnika kod sebe. Treba obratiti pažnju i na prozore bez zavjesa ili roletni, svjetleće reklame koje direktno svijetle u prozor, uključeno požarno svijetlo i sl. jer sve to ometa stvaranje hormona za spavanje – melatonina.
Čak i dušek može da utječe na nesanicu. Provjerite, da li baš morate da spavate na dva ili tri jastuka. Da li bi vam možda više odgovarao jastuk-rolna ili zdravstveni jastuk. Također provjerite, koliko je star dušek na kojem spavate. Poslije sedam do deset godina dušek svakako treba promijeniti.
Utvrđeno je da i nedostatak magnezija doprinosi lošem spavanju, pa je preporuka da se u toku borbe protiv nesanice poveća i unos namirnica bogatih magnezijem. Magnezij se može uzimati i vidu suplemenata, ili unositi kroz ishranu. Prirodni izvori magnezija su zeleno lisnato povrće, orašasti plodovi, sezam, sjemenke, riba, banane, zob, mahunarke i avokado…
Prirodni lijek za spavanje
Sok od višnje u sebi čuva tajnu dobrog sna, i odlično se bori protiv nesanice pokazalo je novo istraživanje. Sok od višnje samo je jedan u nizu od prirodnih lijekova protiv nesanice.
Mnogi ljudi koji pate od nesanice tvrde da je čaša toplog mlijeka s dvije kafene kašikice meda djelotvoran prirodni lijek za spavanje.