Ukoliko želimo postići idealnu tjelesnu težinu i riješiti se suvišnih kilograma, nikako ne smijemo iz ishrane izbaciti masnoće, nego samo smanjiti njihov unos. Ovo su neke od smjernica kako možete smanjiti unos masti u organizam.
Kako smanjiti unos masti
Donosimo vam 7 zdravih načina kako da smanjite unos masti
Hranu primremajte sami, jer ćete jedino na taj način moći kontrolisati unos i vrstu masti koje se nalaze u obroku. Obratite pažnju na veličinu porcija kako biste ograničili unos kalorija iz masti. Pokušajte jesti manje obroke, ali češće tokom dana.
Izbjegavajte gotovu hranu koja uvijek sadrži više masnoća, kao i transmasnih kiselina, koje dokazano povećavaju nivo holesterola u našoj krvi.
Umjesto prženja meso ili ribu pripremajte na roštilju. Na ovaj način izbjegavate potrebu za dodatnom masnoćom, za razliku od prženja tokom kojeg se dodaje znatna količina ulja.
Prednost dajte ribi i piletini u odnosu na crveno meso, jer sadrže više bjelančevina, a u isto vrijeme znatno manje masti od crvenog mesa.
Ukoliko ste ljubitelji sira pokušajte manje jesti tvrde sireve koji sadrže visoke količine zasićenih masti. To ne znači da ih izbacite iz ishrane, nego samo smanjite njihov unos. Kada kupujete mliječne proizvode, meso ili grickalice, birajte nemasne opcije.
Kvalitetnije tave također će dobro doći u smanjenju unosa masti. Dobro zagrijana kavalitetna tava zahtijeva znatno manje ulja tokom pripreme hrane, koja se neće lijepiti za njeno dno, i pored neznatne količine masnoće.
Umjesto zaslađenih napitaka ili alkohola, pijte više vode. To može pomoći u smanjenju unosa kalorija i masti.
Jelovnik za gubljenje masnog tkiva
Ovaj jelovnik je samo primjer i možete ga prilagoditi svojim potrebama. Važno je također voditi računa o ukupnom unosu kalorija, jer je kalorijski deficit ključan za gubljenje masnog tkiva.
Doručak:
Ovsena kaša sa voćem (npr. jagode, banane) sa sjeckanim bademima
Nemasni grčki jogurt
Zeleni čaj ili crna kafa bez šećera
Užina:
Voćna salata (jabuke, kruške, bobičasto voće)
Šaka oraha ili badema
Ručak:
Pileća salata sa puno povrća (paradajz, krastavac, paprika) sa maslinovim uljem
Integralna tjestenina ili smeđa riža
Užina:
Proteinski šejk sa niskim sadržajem šećera
Celer sa humusom
Večera:
Povrće na pari (brokula, mrkva, spanać)
Pečena riba (losos, tuna) sa limunom i začinima
Kvinoja ili slanutak